Aká je úroveň mladých mechanikov na Slovensku? Súťaž Young Car Mechanic odhalila ich šikovnosť

Mladá generácia automobilových mechanikov si zmerala sily v súťaži Young Car Mechanic. Nultý ročník bol mimoriadne úspešný!
Vydané Text: 

Dnes vám pri servise auta ani zďaleka nestačí poznať správnu veľkosť kľúča, s ktorým ste kedysi dokázali opraviť takmer čokoľvek. **Moderné autá sú mimoriadne komplexné stroje plné elektroniky a doplnkových zariadení, ktoré vyžadujú špeciálny prístup zo strany súčasných mechanikov.** Nejde pritom len o neustále vzdelávanie sa v oblasti nových technológií, ale tiež prispôsobovanie špecifickým diagnostickým zariadeniam pri hľadaní problému. A práve z tohto dôvodu existuje silný dopyt po kvalitných špecialistoch, na ktorých sú kladené vyššie nároky než kedykoľvek v minulosti. V tomto smere je mimoriadne dôležité aktívne vychovávať mladú generáciu, ktorá zvládne udržať tempo s vývojom v automobilovom priemysle. **S hľadaním nových talentov pomáha aj spoločnosť Inter Cars,** ktorá usporiadala súťaž pre mladých mechanikov Young Car Mechanic. Okrem objavovania šikovných rúk je hlavným cieľom tohto podujatia spopularizovať profesiu automechanika medzi mladými ľuďmi, vymieňať si skúsenosti a vyučovacie postupy v oblasti mechaniky a autoservisu.
A pri pohľade na počet prihlásených záujemcov sa zdá, že súťaž Young Car Mechanic má potenciál z roka na rok naberať na popularite. Napriek tomu, že prihlásiť sa mohli predovšetkým študenti stredných skôr zo súvisiacich odborov, prvého kola súťaže sa zúčastnilo takmer 400 mladých mechanikov. ### TEÓRIA AJ PRAX Ešte pred preukázaním praktických zručností museli adepti v prvom kole presvedčiť porotu o tom, že dokážu pracovať aj s náročnou teóriou. **Prvá skúška preto pozostávala až z 85 teoretických otázok, v ktorých sa organizátori pýtali na fungovanie elektrických systémov vozidla, komponenty riadenia, časti odpruženia, podvozka či postupy pri údržbe a diagnostike porúch.** Išlo o náročný test, pri ktorom mali študenti na každú otázku len jedinú minútu. Nehovoriac o tom, že mnohí študenti sa pripravovali na povolanie počas náročného pandemického obdobia, ktoré malo vplyv na úroveň teoretických vedomostí.
K prevereniu technických zručností došlo v rámci regionálnych kôl, na ktoré postúpilo 62 najlepších. Pripravené praktické testy však nedali žiadnemu súťažiacemu príležitosť vydýchnuť. **Znalosti a zručnosti študentov preverili na desiatich stanoviskách s naozaj pestrým a hlavne odlišným zameraním.** V časovej tiesni museli zmerať hádzavosť brzdového kotúča, vyriešiť problém so zapaľovaním, nájsť chybu v elektrickom okruhu či preukázať znalosti z oblasti olejového segmentu. ### CELONÁRODNÉ KOLO Po náročných skúškach postúpilo do celonárodného kola len 9 vybraných študentov. Finalisti si od skorých ranných hodín až do večera merali svoje sily, porovnávali zručnosti a znalosti vo vopred určených technicky náročných úlohách. Tentokrát im program vopred pripravili obchodní a technickí zástupcovia významných výrobcov ako je ZF, Schaeffler, Shell, Febi, Continental či Bosch. Pod ich drobnohľadom **museli finalisti zvládnuť verifikáciu mechatroniky v automatickej prevodovke, výmenu reťazového rozvodu či kontrolu chladiaceho systému na pripravenom vozidle.**
Slovensko na medzinárodnom finále v Maďarsku zastupoval víťaz domáceho kola, Šimon Iwaniec z SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline. Celkové výsledky súťaže boli pre všetkých veľkým napätím a Šimonovi sa nakoniec podarilo dosiahnuť krásne 4. miesto s minimálnym rozdielom bodov za tretím najlepším rovesníkom v Poľska. Na 2. mieste skončil študent z Chorvátska. Víťazom sa stal odchovanec maďarskej strednej odbornej školy. Po vzore minulého roku sa tak bude odohrávať nasledujúce medzinárodné finále opäť u našich južných susedov. Šimonovi však patrí veľké poďakovanie za úspešnú reprezentáciu Slovenska.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.