TEST: Mercedes-Benz A 250 e – Načo palivo?

Spýtal sa ma malý Mercedes-Benz triedy A, keď som s ním nadviazal myšlienkovú konverzáciu hneď po prebraní. A počas celého týždňa mi dokazoval, že plug-in hybridná verzia A 250 e si za istých podmienok vystačí bez benzínu.
Vydané Text: 

Označenie 250 už dávno nehovorí nič o 2,5-litrovom objeme motora. Od tejto logiky už Mercedes aj mnohí iní výrobcovia pred časom upustili. Z označenia s písmenom e je však jasné, že v tomto aute má čo povedať elektrina. A jej slovo je veľmi silné. Dlhodobo tvrdím, že akýkoľvek elektrifikovaný model, ktorý si vyžaduje nabíjanie, má zmysel iba vtedy, ak ho viete nabíjať doma alebo v práci.
Teda pomaly a nie rýchlonabíjačkou. **Malý Mercedes však, na rozdiel od mnohých iných plug-in hybridných vozidiel, ponúka aj možnosť rýchlonabíjania,** čo zvyšuje jeho využiteľnosť. Jeho batériu s kapacitou približne 15,6 kWh potom naplno nabijete doslova za pár minút – stačí lepší obed a benzínový motor sa k slovu nedostane. Vy však máte k dispozícii reálne niečo pod 50 km dojazdu na elektrinu. Na bežné každodenné jazdenie to úplne stačí. Vďaka kombinovanému výkonu 160 kW (218 k) z 1,33 l benzínového motora a elektromotora a krútiacemu momentu 450 Nm sa môžete pripraviť na naozaj svižnú jazdu, o čom svedčí aj zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy. To sme už so svete športových automobilov. A keď vyrazíte na dlhšiu cestu a dôjde elektrina? **Stále je tu benzínový motor a manažment energie, ktorý spraví všetko pre to, aby ste mali aspoň pomocnú silu** elektromotora stále k dispozícii. Prejavilo sa to na celkovej priemernej spotrebe na úrovni 4,5 l/100 km.
Okrem nevyhnutného nabíjania (podľa najazdených kilometrov 1 – 2-krát týždenne) sa jazda v elektrifikovanom A-čku nejako extra nelíši od bežného modelu. Teda, ak nebudeme brať do úvahy ticho na palube v elektrickom režime. **Výbavou, komfortom, technológiami či vnútorným priestorom plug-in hybrid v ničom nezaostáva,** dynamika jazdy, ak pracujú oba pohony, je vynikajúca. K jazdným vlastnostiam ešte treba spomenúť aj päť úrovní rekuperácie, ktorú ovládate páčkami pod volantom. Od voľnobehu až po výrazné spomalenie. Až také, že až sa s vozidlom dobre skamarátite, čo bude trvať veľmi krátko, zrazu prestanete využívať brzdový pedál a na spomaľovanie vám vystačí brzdná sila elektromotora. A ešte popri tom získate trochu energie do akumulátora.
O čosi sa zmenšil batožinový priestor, to je však drobná daň za batérie. **Oveľa viac potešia minimálne nároky na palivo a dobrý pocit, že počas jazdy vypúšťate minimum emisií.** V kombinácii s možnosťou rýchlonabíjania za to patrí Mercedesu pochvala.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.