Biznis

VW a Audi rozširujú spoluprácu s čínskymi výrobcami. Značky budú vyvíjať nové autá spolu s Xpeng a SAIC

Koncern Volkswagen vstupuje do užšej spolupráce s čínskymi automobilkami. Nemecký koncern s nimi mieni, okrem iného, vyvíjať aj platformy pre nové automobily.

Pre VW nie je spolupráca s čínskymi partnermi ničím novým, aktuálne sa preto hovorí o rozširovaní obchodných partnerstiev.
Vydané Text: 

V kuloároch už nejaký čas zaznievajú špekulácie, že Audi spojí sily s čínskym SAIC. Teraz to vyzerá, že je to nielen špekulácia, ale realistická vyhliadka na nasledujúce obdobie.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen pôsobí v Číne, okrem iného, aj prostredníctvom partnerstiev so spoločnosťami SAIC a FAW. Táto stratégia má za cieľ zlepšiť pozíciu koncernu VW na trhu elektromobilmi.

Teraz automobilová značka Volkswagen vstupuje do úzkej spolupráce s ďalšou čínskou automobilkou: Xpeng a Audi rozširuje spoluprácu s jedným zo svojich existujúcich čínskych partnerov, spoločnosťou SAIC.

Inzercia

Volkswagen ako značka uzavrel rámcovú zmluvu so spoločnosťou Xpeng, uvádza holandský denník AutoWeek. Spočiatku bude VW spolupracovať so spoločnosťou Xpeng na vývoji dvoch elektrických áut strednej veľkosti pre čínsky trh. Novinky by mal vstúpiť na čínsky trh v roku 2026 a je skoro isté, že tieto automobily nebudú dostupné v Európe. Automobily pritom postaví zrejme na platforme X-EEA 3.0, ktorú využíva aj model Xpeng G9, pôjde o dve SUV modely. Platforma sa týka predovšetkým digitálnej architektúry s permanentnou 5G konektivitou a autonómnou jazdou, dizajnu batérie s teplotným manažmentom a rýchlym nabíjaním, ale aj samotných kovových častí.

Podvozková platforma s elektronickým ústrojenstvom Xpeng X-EEA 3.0

Zavesenie kolies s dvojkomorovými vzduchovými tlmičmi od Xpeng

Inzercia

Koncern Volkswagen pritom investuje do Xpengu viac ako 630 miliónov eur, čo mu dáva podiel 4,99 percenta v čínskom výrobcovi áut.

Dodajme, že pre Volkswagen nie je spolupráca s čínskymi partnermi na čínskom trhu ničím novým, v regióne je značka etablovaná v podstate od konca 80. rokov minulého storočia.

Audi podpísalo memorandum o porozumení so SAIC s cieľom rozšíriť súčasné partnerstvo. Spolu so SAIC bude Audi vyvíjať nové elektrické a „plne prepojené“ modely, ako uvádza.

Audi navyše naznačuje, že prichádza s elektromobilmi v segmente, v ktorom zatiaľ v Číne vôbec nepôsobí.

Ako hovorí Volkswagen Group, nové autá, ktoré sa majú vyvinúť, budú umiestnené na nových platformách určených pre elektromobily. Viac o tom, čo budú spoločné podniky robiť v budúcnosti, sa dozvieme postupne. Nové modely pritom nie sú priamou náhradou existujúcich elektromobilov, ale musia dopĺňať súčasný rad elektrických vozidiel.

Prečo európske značky potrebujú Čínu?

V globalizovanej ekonomike je automobilový priemysel nevyhnutne závislý od medzinárodných partnerstiev a spoluprác s inými firmami. Preto je pre európske automobilky žiadúce a strategicky dôležité uzatvárať partnerstvá aj s čínskymi automobilkami.

Inzercia

Jedným z hlavných dôvodov je skutočnosť, že čínsky trh s automobilmi je najväčší na svete, stále rastie a pre automobilky predstavuje lukratívny priestor pre obchod. Na druhej strane, európsky trh s automobilmi je relatívne ťažkopádny v tom zmysle, že motoristi ešte stále elektromobily plne neakceptovali a rast predaja je skôr vynútený európskymi reguláciami.

Kritici tvrdia, že celý program s legislatívne vynútenou elektromobilitou skončí fiaskom a dnešné obrovské investície do jej vývoja budú pre automobilky predstavovať v budúcnosti finančné bremeno.

Inzercia

Okrem toho, európske automobilky už teraz používajú množstvo komponentov s ázijským pôvodom, vrátane čínskych. Partnerstvo s čínskou automobilkou by im umožnilo získať lepší prístup k týmto komponentom a technológiám ,zlepšiť svoje výrobné procesy a zvýšiť svoju konkurencieschopnosť.

V neposlednom rade, batérie pre elektromobily sa v súčasnosti vyrábajú v značnej miere s pomocou čínskych partnerov už dnes.

 
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023