Parkovanie pre ženy: Toto mesto obviňujú z diskriminácie aj zo zlého PR

León rozvíril vášne novými parkovacími miestami pre ženy. Mestská rada hovorí o symbolike, kritici o diskriminácii a nepochopení.

Vydané  Text: 

Na verejnom parkovisku v španielskom meste León sa objavili nové vyhradené parkovacie miesta. Nešlo by o nič neobvyklé, keby ich neoznačoval ružový piktogram s postavou v sukni, z čoho si viacerí obyvatelia okamžite vyvodili, že ide o miesta výhradne pre ženy. A hoci samotná mestská rada sa k novinke spočiatku nevyjadrovala, krátko po tom, čo sa zábery z parkoviska rozšírili na sociálnych sieťach, sa rozbehla intenzívna verejná debata.

Označenie parkovacích miest s ružovým symbolom, ktoré sa objavilo pri sídle regionálnej samosprávy Junta de Castilla y León, rozvírilo vášne najmä medzi miestnymi obyvateľkami. Mnohé z nich sa cítili dotknuté a upozorňovali na to, že ide o nepochopený a sexistický krok. V diskusiách sa často objavovali otázky typu: „Nevedia ženy parkovať?“ alebo „Prečo sú tieto miesta len pre nás?“ Podľa kritičiek ide o zbytočné a nesprávne gesto, ktoré pôsobí skôr ako výsmech než reálny nástroj rovnosti.

Zaujímavé je, že mestská rada tento krok vôbec nekomunikovala dopredu. Na jej oficiálnom webe ani na profiloch na sociálnych sieťach neexistoval žiadny oznam o nových miestach, žiadne vysvetlenie či ospravedlnenie zámeru. To podnietilo dojem, že ide o nekoordinovanú a neodkomunikovanú iniciatívu.

León rozvíril vášne novými parkovacími miestami pre ženy. Mestská rada hovorí o symbolike, kritici o diskriminácii a nepochopení.

Po tom, čo sa mediálny tlak zintenzívnil, mestská rada napokon poskytla vysvetlenie. Podľa jej stanoviska nejde o žiadne diskriminačné opatrenie, ale skôr o symbolické a neobmedzujúce gesto, ktoré má upozorniť na potrebu bezpečného priestoru pre zraniteľnejšie skupiny obyvateľov – najmä ženy, ktoré sa v určitých časoch dňa môžu cítiť ohrozené. Miesta sú preto situované v blízkosti vchodov, dobre osvetlené a majú slúžiť predovšetkým na prevenciu potenciálnych útokov.

Predstavitelia mesta zároveň zdôraznili, že parkovanie na týchto miestach nie je zákonom nijak obmedzené. Žiadnemu vodičovi – mužovi ani žene – nehrozí pokuta za ich využitie. Cieľom teda nie je právne regulovať, ale vyvolať diskusiu o tom, ako spravodlivo pristupovať k rôznym profilom používateľov verejného priestoru. Inšpiráciu podľa všetkého čerpali v zahraničí. Podobné parkovacie miesta existujú napríklad v Nemecku, kde sú označené symbolom ženy a slúžia skutočne len ako odporúčané, nie povinné riešenie. Objavujú sa aj v Číne a niektorých ďalších krajinách.

Napriek tomu sa projekt stal terčom silnej kritiky aj zo strany opozície. Ľudová strana obvinila vedenie mesta z nekompetentnosti a populizmu. Tvrdí, že vláda nedokáže riešiť skutočný problém s nedostatkom parkovacích miest a namiesto toho sa uchyľuje k „smiešnym gestám“. Okrem toho spochybňuje zákonnosť samotného označenia, keďže parkovacie piktogramy nie sú súčasťou oficiálnych dopravných predpisov.

Niektorým obyvateľom tiež neuniklo, že hneď vedľa sporných miest sa nachádzajú ďalšie špeciálne parkovacie plochy – širšie, označené piatimi postavičkami symbolizujúcimi rodinu. Podobne ako na parkoviskách obchodných centier, tieto miesta majú slúžiť najmä rodinám s deťmi či staršími členmi. Aj tu však mestská rada neposkytla žiadne oficiálne vysvetlenie a otázky o zmysluplnosti i výbere symbolov zostávajú nezodpovedané. Z celého prípadu tak zostáva rozpačitý dojem. Pokus o symbolické gesto možno vznikol s dobrým úmyslom, no bez komunikácie a zapojenia verejnosti pôsobí mätúco. A hoci ružový symbol v sukni mal upozorniť na bezpečnostné riziká v noci, vo výsledku vyvolal skôr dojem zastaralého stereotypu a spustil lavínu kritiky, ktorú León určite neplánoval.

Kupujete jazdenku? Týchto 5 modelov s naftou by ste mali obísť veľkým oblúkom