Prezidentská kancelária má nový plug-in hybrid, KIA Ceed Sportswagon

Prezidentská kancelária má záujem stať sa prvou klimaticky neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku do roku 2030.
Vydané , zverejnil

### Novinka vo vozovom parku prezidentskej kancelárie
Značka Kia poskytla Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky nové kombi KIA Ceed Sportwagon s plug-in hybridným pohonom. Ide o typ pohonu, ktorý kombinuje spaľovací motor s ďalším elektrickým. Palivom je tak benzín, ale aj elektrina, pričom vstavaný akumulátor dokáže poháňať kompaktné kombi na trase s dĺžkou asi do 60 kilometrov.

Za predpokladu, že sa toto vozidlo bude pravidelne nabíjať káblom, bude schopné prejsť **značnú časť v meste najazdených kilometrov bez lokálnych emisií** oxidu uhličitého – benzínový motor sa totiž vôbec nemusí zapínať. Keď sa **trakčný akumulátor s kapacitou 8,9 kWh** vybije, vodič má možnosť jazdiť s 1,6-litrovým benzínovým motorom, pričom celková spotreba počas bežnej prevádzky sa môže pohybovať na úrovni okolo **troch či dokonca dvoch litrov na 100 kilometrov**. Alternatívne si môže vodič vybrať, že bude jazdiť len s pomocou benzínového motora a ušetriť si tak energiu v batérii na vhodnejšiu chvíľu.

**Nabíjanie plug-in hybridu** je potom možné buď káblom, ktorý sa pripája k bežnej elektrickej sieti s napätím 230 voltov či do nabíjacej stanice pre elektromobily, alebo princípom automatickej rekuperácie pri spomaľovaní. Na domácej sieti sa batéria nabije za niekoľko hodín, čo v prípade plug-in hybridov nie je problém – **elektrické autá sa totiž nabíjajú vtedy, keď sa nepoužívajú**, čo je väčšina z času existencie vozidla. Navyše, aby sa používal plug-in hybridný systém pohonu, nie je potrebné mať batériu nabitú na 100 percent.

### Prečo plug-in hybrid?
Pre Kanceláriu prezidenta SR sú autá s **plug-in hybridným pohonom voľbou z rozumu**, pretože na jednej strane umožňuje jazdu bez emisií, na druhej strane v prípade potreby nie sú limitované obmedzenou kapacitou a časom nabíjania akumulátora. *Cieľom projektu Kancelárie prezidenta SR „Zelená kancelária 2030“ je stať sa prvou klimaticky neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku do roku 2030. Na základe konkrétneho výpočtu uhlíkovej stopy v roku 2020 má ambíciu znížiť emisie úradu do roku 2030 resp. vykompenzovať tie vypúšťané emisie, ktoré sa nedajú inak znížiť napríklad v dôsledku leteckej dopravy*, uvádza tlačová správa značky Kia.

Napriek tomu, že Kia Ceed SW PHEV nepatrí k športovým vozidlám a ani nemá ambície tváriť sa ako výkonnostné kombi, ponúka **kombinovaný výkon pohonného systému 104 kW **(141 k) a **krútiaci moment 240 Nm**. Samotný **benzínový motor 1,6 GDi bez preplňovania** pritom dosahuje výkon do 72 kW (97 k).

Môže sa to zdať ako slabšia hodnota, ale z našej osobnej skúsenosti z redakčného testu sme si odniesli rozhodne pozitívne dojmy. Má síce ďaleko od takého ProCeedu či dokonca Stingera GT, avšak na bežné jazdenie s dôrazom na dynamiku v mestských rýchlostiach a jazdný komfort na diaľnici je Ceed SW PHEV dobrou voľbou.

**Cenníková cena plug-in hybridu KIA Ceed SW PHEV je 33 990 eur** za výbavu GOLD a 37 590 eur za vrcholovú výbavu PLATINUM. Silným argumentom v prospech kúpy je najmä záruka 7 rokov/150 000 km, z toho prvé tri roky bez obmedzenia kilometrov, a tiež rovnaká záruka na akumulátor – podľa automobilky počas tejto doby neklesne kapacita pod 70 percent pôvodnej hodnoty.

Test Kia Ceed SW PHEV: 1300 km za 3,2 litra benzínu je reálny výsledok jázd

Plug-in hybridná Kia Ceed SW je zhmotnením všetkého, čo chceme od poriadneho auta. Má veľký kufor, dobré jazdné vlastnosti, priaznivú cenu a úžasne nízku spotrebu.

**Marián Hoffer, generálny riaditeľ Kia Sales Slovakia**, pri tejto príležitosti uviedol: „*Som veľmi rád, že sme mohli poskytnúť Kancelárii prezidenta SR vozidlo, ktoré je vyrobené v našom žilinskom závode Kia Slovakia. Obľúbený model Kia Ceed Sportswagon vo verzii PHEV je alternatívou k modelu s konvenčným motorom. Dojazdová vzdialenosť na čisto elektrický pohon je cca 60 kilometrov. To znamená, že väčšina každodenných jázd sa dá absolvovať na elektrický pohon. Kia sa rovnako veľmi zodpovedne stavia k otázke udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Do roku 2035 v rámci dlhodobých plánov by chcela skompletizovať elektrifikovanú zostavu svojich modelov*.“

Inzercia

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.