Úspešná Toyota Yaris WRC končí, novým esom v rukáve bude GR Yaris WRC Rally 1

Toyota Yaris WRC končí svoju službu v rely ako najúspešnejšie auto svojej éry, ktoré získalo najviac titulov. Prispelo k trom majstrovským titulom jazdcov a dvoch v kategórii výrobcov. V hybridnej ére bude novou zbraňou automobilky model GR Yaris WRC Rally.
Vydané , zverejnil

V roku 2017, keď do hry vstúpili **najnovšie autá kategórie WRC**, bola [Toyota](https://autoviny.sk/obsah/znacka/toyota) jediným novým výrobcom na trhu. Plány na oživenie rely tímu po prestávke trvajúcej takmer dve desaťročia zrealizoval **Akio Toyoda**, prezident Toyota Motor Corporation. Na zrealizovanie svojho plánu najal rely legendu, štvornásobného majstra sveta **Tommiho Makinena**, ktorý vytvoril auto a tím schopný bojovať o svetový šampionát. O päť sezón neskôr nebolo pochýb o tom, že **Makinen svoju úlohu splnil**.

V konkurenčnom svete, v ktorom svoje autá prezentovali štyria výrobcovia, sa Yaris WRC od začiatku ukázala ako pekelne rýchla. Dôkazy? Miesto na stupňoch víťazov v prvom štarte neuveriteľne náročnej Rally Monte Carlo. Zvíťazil aj na zimnej Švédskej rely, ktorá bola iba druhým kolom tohto auta v súťaži majstrovstiev sveta.

Výkon do 380 koní produkovaných 1,6-litrovým preplňovaným štvorvalcom, 6-stupňovou sekvenčnou prevodovkou, pohonom všetkých štyroch kolies s dvoma mechanickými diferenciálmi (predný a zadný) a aktívnym stredovým diferenciálom **Toyota vyžmýkala z predpísaných pravidiel maximum** a vytvorila auto, ktoré dokázalo vyhrať v mrazivej zime aj letných horúčavách.

### Šialené čísla Yarisu WRC

Počas piatich rokov štartov mal Yaris WRC na konte až **26 víťazstiev, čo znamená, že vyhral takmer polovicu všetkých rely**, na ktorých sa zúčastnil. Auto sa pričinilo k dvom prvenstvám výrobcov – v rokoch 2018 a 2021, ako aj tromi majstrovstvami jazdcov a pilotov. Od roku 2019 je garantom individuálnych titulov – v tomto roku prvýkrát získali prvenstvo **Ott Tanak** a **Martin Jarveoja** a ďalšie dve sezóny sa stala víťazmi francúzska dvojica **Sebastien Ogier** – **Julien Ingrassia**, ktorí tak dosiahli celkovo osem víťazstiev v svetovom šampionáte.

Okrem Tanaku a Ogiera vyhrávali rely za volantom Yarisu WRC aj **Jari-Matti Latvala, Esapekka Lappi, Elfyn Evans a Kalle Rovanpera**, ktorý je najmladším víťazom WRC v histórií pretekov. Fínsky jazdec debutoval za volantom Toyoty v triede WRC, rovnako ako **Takamoto Katsuta**, zástupca školiaceho projektu jazdcov rely **TGR WRC Challange Programme**.

Celkovo stáli posádky Yarisu WRC na stupňoch víťazov v kolách svetového šampionátu 57-krát a špeciálna bola v tomto smere Nemecká rely 2019.
Vtedy totiž reprezentanti Toyota Gazoo Racing obsadili všetky tri stupienky víťazov. Výnimočná bola aj tohtoročná Monza Rally – víťazstvo Ogiera spečatilo komplet majstrovských titulov pre predstaviteľov Toyoty. Podarilo sa im to tretíkrát v histórii značky po takmer 30-ročnej prestávke.

### Rok 2021 – čas nadvlády

„Naším cieľom je, aby bol Yaris WRC na každej rely čoraz lepší a lepší,” netajil svoj cieľ **Akio Toyoda**, prezident Toyota Motor Corporation, zakladateľ tímu a človek, ktorý priviedol Toyotu späť k rely. V priebehu rokov inžinieri a mechanici zdokonalili dizajn tak, aby bol všestranný a vyhrával bez ohľadu na podmienky. Úspešne vyriešili nedostatky v chladiacom systéme, ktoré nedávali šancu na výhru v horúcom podnebí. Zvýšili takisto výkon auta a jazdné vlastnosti na asfalte.

Výsledky ich úsilia boli najbadateľnejšie v poslednej sezóne štartov Yarisu WRC – v roku 2021 nebolo jediné kolo, na ktorom by na stupienku víťazov chýbala aspoň jedna posádka z Toyoty. Až päťkrát sa stalo, že v prvej trojici boli dve dvojice z Yarisu. O dominancii tímu Toyota Gazoo Racing svedčí viac ako deväť víťazstiev v 12 rely.

Inzercia


### Eso hybridnej éry

Model Toyota Yaris WRC je dôkazom, že tím **[Toyota Gazoo Racing](https://autoviny.sk/obsah/znacka/toyota-gazoo-racing)** dokáže nielen postaviť neskutočne efektívne rely auto, ale ho aj neustále vylepšovať. To je dobré znamenie pred debutom novej rely zbrane japonského koncernu – **Toyota vstúpi do hybridnej éry s modelom GR Yaris WRC Rally**.

Karoséria auta odkazuje na hot hatch hit Toyoty a pod karosériou je auto vytvorené podľa najnovších technických predpisov pre kategóriu Rally. **Revolúciou je použitie hybridného systému**, ktorý umožní elektrické dobíjanie na špeciálnych úsekoch či pri štarte, ako aj jazdu na elektrinu v servisnom parkovisku či príjazdových cestách. Hnacia sústava a odpruženie sa zjednodušia a **vodiči už nebudú používať páčky radenia pod volantom**, namiesto toho budú používať sekvenčnú radiacu páku.

**Debut najnovšej generácie rely automobilov sa uskutoční počas Rally Monte Carlo, ktorá otvára sezónu 2022. Podujatie je naplánované na 20. – 23. januára 2022.**


Pokračujte na ďalší príspevok »Oáza pre gurmánov už aj s novým ročníkom

  • Vyše 30 rokov na trhu a v súčasnosti jedno z najúspešnejších vinárstiev na Slovensku s množstvom domácich aj medzinárodných ocenení. Taká je bilancia rodinného vinárstva Matyšák.  Dnes sa môže navyše pýšiť aj úspešnou sieťou vlastných značkových predajní, kam práve v týchto dňoch prichádza aj nový ročník vín z ich prémiovej línie.