Aktuality

Kto má prednosť? Dopravná hádanka z praxe má podľa zákona jednoznačné riešenie

Dopravná hádanka
Kto má prednosť v takejto dopravnej situácii? Dopravná hádanka z praxe má podľa zákona jednoznačné riešenie.

Pri vyhotovení našich odporúčaní nevychádzame z našich názorov a predpokladov, ale výhradne z platnej legislatívy: Zákon o cestnej premávky č. 8/2009.

Dopravná situácia z praxe: na ceste s tromi jazdnými pruhmi v jednom smere, ktoré sú oddelené pozdĺžnou prerušovanou čiarou, idú v ľavom pruhu strieborná Škoda a v pravom biely Citroën. Vodiči oboch vozidiel sa chcú zaradiť do stredného jazdného pruhu. Vodič ktorého z vozidiel má prednosť a ktorý musí počkať?

Jedná sa o pomerne častú situáciu nielen mimo obce na diaľnici, ale aj v meste, kde sú tri pruhy v jednom smere jazdy. Ak sa dvaja vodiči nezávisle od seba naraz rozhodnú. že chcú prejsť do stredného pruhu, môže dochádzať ku konfliktu. Je dobré vedieť, kto má v takejto situácii prednosť.

Riešenie:

Riešenie takejto dopravnej situácii nachádzame v Zákone o cestnej premávke č. 8/2009, konkrétne v paragrafe 10, odseku 7.

Na ceste s troma jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy je vodič prechádzajúci z ľavého jazdného pruhu do stredného jazdného pruhu povinný dať prednosť v jazde vodičovi prechádzajúcemu do stredného jazdného pruhu z pravého jazdného pruhu;

takýto postup sa vzťahuje primerane pri prechádzaní z ľavých jazdných pruhov do stredných jazdných pruhov na ceste so štyrmi alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy.

Dopravná hádanka
SPRÁVNE RIEŠENIE: Ak sa chcú obaja vodiči preradiť do stredného jazdného pruhu, vodič vozidla idúceho v ľavom pruhu dáva prednosť vodičovi vozidla idúceho v pravom pruhu. Teda Škoda pôjde prvá, následne pôjde Citroen - ale obaja nesmú obmedzovať alebo inak ohrozovať vodiča kamióna, ktorý už v stredovom pruhu ide celý čas.

Zároveň platí odsek 6 rovnakého paragrafu, ktorý hovorí, že vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Takže na tejto ilustrácii si vodiči Škody aj Citroenu musia dávať pozor, aby svojím manévrom neobmedzili vodiča kamióna, ktorý celý čas ide v strednom pruhu.

Podľa zákona dať prednosť v jazde znamená povinnosť počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy,

Zároveň upozorňujeme, že mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu - teda by ste nemali bezdôvodne jazdiť v strednom alebo ľavom pruhu. To neplatí, ak je niektorý pruh určený na odbočovanie.

Je tiež dôležité uvedomiť si, že ak žiadny z vyobrazených pruhov nie je určený na odbočovanie, potom by vodič Škody nemal predchádzať vodiča kamióna sprava, pretože predchádza sa zásadne zľava.

Prečítajte si aj:


Viete, čo máte robiť po havárii? (prehľad+video)

Redakcia


Čo robiť, ak ste na parkovisku poškriabali auto? Najhoršie, čo môžete spraviť, je len tak odísť

ERIK STRÍŽ


Ako správne jazdiť na parkovisku, prednosť sprava a ďalšie časté otázky o parkoviskách

ERIK STRÍŽ


Kto je vinný za takúto nehodu pri zipsovaní?

ERIK STRÍŽ


Čo robiť, ak ste náhodou vyšli na diaľnicu alebo nestihli včas odbočiť?

ERIK STRÍŽ


Ako správne prechádzať cez križovatku v tvare H? Množstvo vodičov to robí nesprávne

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie