Aktuality

Štátom dotovaný program umožní zaobstarať si elektromobil už za 100 € mesačne! Cieľom je sprístupniť elektromobilitu pre všetkých

Nissan Leaf 2018 (screenshoty z YouTube, zdroj: Nissan)

Francúzsko pripravuje plán pre dotovanie elektrických áut. Má ísť o realizáciu predvolebného sľubu prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý voličom garantoval zabezpečenie cenovo dostupnejších elektrických vozidiel.

Plán sprístupní plne elektrické vozidlá už od 100 eur mesačne v rámci dlhodobého prenájmu, uviedol v nedeľu v televízii LCI minister financií Gabriel Attal s tým, že mesačné náklady na prenájom budú nižšie než cena plnej nádrže benzínu v spaľovacom aute. Vláda podľa neho v súčasnosti pracuje na štúdii realizovateľnosti a zamýšľa sa tiež nad dostupnosťou štátom dotovaných modelov elektrických áut.

„Vieme, že pre mnohých Francúzov zostávajú (elektromobily) veľmi drahé," povedal Attal v nedeľu.

Macron prisľúbil štátom podporovaný lízingový program pre domácnosti s nízkymi príjmami, ktoré si (napriek štedrým dotáciám) elektrické vozidlá nemôžu dovoliť.

Francúzska vláda dnes ponúka dotácie až do výšky 6 000 eur na nákup elektromobilov v hodnote nižšej ako 47 000 eur s možnou dodatočnou pomocou v rámci programu pripomínajúceho šrotovné so zameraním na spaľovacie vozidlá. Elektrické vozidlá predstavovali 12 percent z predaja nových áut vo Francúzsku za prvých sedem mesiacov roku 2022.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie