Kia Ceed ako elegantný a športový sedan

V zahraničí kúpite automobily s dizajnom našej Kie Ceed, ale v karosárskom vyhotovení sedan.
Vydané Text: 

Prečo sa Ceed sedan nepredáva aj u nás? Odpovede na túto otázku môžu byť rôzne a púšťať sa do špekulácií je zbytočné. Fakt, že sa u nás Forte ani Cerato nepredávajú, nás však neodradí od toho, aby sme sa na tieto vozidlá pozreli bližšie. Ak si myslíte, že štyri karosárske varianty jedného modelového radu sú maximum, čo vie výrobca ponúknuť, vedzte, že to nie je pravda. U nás sa Kia Ceed predáva ako hatchback, kombi, shooting brake a najnovšie aj ako crossover. V Severnej Amerike sa predáva model KIA Forte (v Rusku ako KIA Cerato), ktorý dizajnovo vychádza práve z aktuálnej generácie Ceedu, ale vzadu ponúka krásne spracovanie sedanu. Okrem základného modelu sa ponúka aj v športovej úprave GT. Svojím spôsobom sa jedná o tamojšiu alternatívu k Hyundai i30 Fastback. Súčasná základná verzia Kia Forte sedan sa predstavila ako modelový ročník 2019. Verzia Forte GT súčasnej generácie sa prvýkrát predstavila ešte na veľtrhu SEMA 2018 ako modelový ročník 2020. Automobil má športovo vyladený zovňajšok, ale konvenčný interiér s tradičným koncernovým dizajnom s úpravami typickými pre značku Kia. Pripomienkami športového charakteru verzie GT sú červené šitie čiernych sedadiel a kovové kryty pedálov. [GALLERY id=29864] Veľkosť batožinového priestoru je 427 dm3. Pod prednou kapotou amerického Forte GT pracuje 1,6-litrový benzínový motor I-4 GDI s turbom s max. výkonom 150 kW (201 k). Verzia Forte GT-Line, čo je výbava s balíčkom estetických doplnkov pre bežné Forte, si „vystačí“ s dvojlitrovým atmosférickým motorom s max. výkonom 110 kW (147 k). V Spojených štátoch sa automobil predáva nielen so 7-stupňovým dvojspojkovým automatom, ale aj so 6-stupňovým manuálom. Ruskí zákazníci si Cerato môžu zadovážiť s benzínovými motormi 1,6 MPI a 2.0 MPI. Zaujímavosťou je, že v Rusku sa uplatňuje 5-ročná/150 000 km záruka a nie 7-ročná ako u nás.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.