Kupujete jazdenku? Dajte si pozor na tento nový typ podvodu!

Polícia SR vyzýva ľudí k zvýšenej ostražitosti pri kúpe jazdených áut z Európy.
Vydané  Text: 
Kúpiť si jazdené auto so sebou prináša niekoľko výhod. Pravdepodobne najčastejším je cena, ktorá je už aj po dvoch rokoch používania výrazne nižšia ako keď si kúpite nové auto. Pozor si však treba dať na podvodníkov, ktorí neustále hľadajú nové spôsoby, ako z ľudí vytiahnuť tisíce eur. Ich najnovšou stratégiou je predaj síce reálnych áut, ktoré však nepatria im. Od skutočného majiteľa vozidla získajú podvodníci potrebné doklady pod zámienkou, že majú o vozidlo záujem. Následne použijú fotografie auta spolu s dokladmi pri internetovom predaji bez ich vedomia. Keďže ide o predaj zo zahraničia, záujemcom stačí, ak im podvodník pošle odfotené doklady od auta a následne požaduje od záujemcu zálohu alebo rezervačný poplatok. Po odoslaní tejto sumy sa však už záujemcovi nikdy neozve. Pozor si treba dať aj na falošné doklady a neexistujúce spoločnosti, ktoré by ste si mali pred platbou dobre preveriť. Ako uvádza Polícia SR na svojej facebookovej stránke „Ide o stovky, ale aj tisíce eur. Samozrejme využívajú aj falošné a pozmenené doklady. Evidujeme prípady, kde takýmto konaním podvodníci pripravili poškodených Slovákov aj o sumu prevyšujúcu 50-tisíc eur. Aktuálne pri takomto podvode figurovala prepravná spoločnosť, ktorá mala vozidlo kupujúcemu dodať, pritom pravdepodobne ide o neexistujúcu, vymyslenú firmu.” ### Na čo si dať teda pozor pri kúpe auta cez internet? * Skontrolujte si všetky dostupné informácie o predajcovi (sídlo firmy, dokumenty, certifikáty). * Všímať si pri prevode, do akej krajiny peniaze posielate a kde vozidlo kupujete (podľa začiatočných písmen IBANu). * Ak má predajca pobyt v inej krajine ako je vedený jeho bankový účet, môže ísť o podvod. * Ak je to možné, zaplaťte zálohu alebo plnú cenu až po tom, čo si auto osobne pozriete. ### Čo vyplýva zo štatistík o jazdenách autách Podľa informácií TASR sa priemerná cena jazdeného vozidla, ktoré si Slováci kupujú, zvýšila za posledných 10 rokov až o dve tretiny. Minulý rok zaplatili Slováci v priemere za jazdenku 11 400 eur, v roku 2009 to bolo 6 800 eur. Priemerný vek kupovaného auta zostáva stále približne rovnaký, a to 6 rokov. Podľa údajov spoločnosti Home Credit, si Slováci v porovnaní s Čechmi kupujú o 900 eur drahšie jazdenky. Až 80% z ceny vozidla vykrývajú Slováci čerpaním pôžičky a priemerný vek osoby čerpajúcej úver na jazdené vozidlo je 36 rokov.




Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk





Pokračujte na ďalší príspevok »



Servis

Štatistika porúch ADAC 2024: Ktoré jazdené autá sú najviac a najmenej spoľahlivé? Majú elektromobily menej porúch?

  • Ktorý jednoduchý komponent najčastejšie paralyzuje autá? Štatistika porúch od ADAC je analýza zahŕňajúca 156 modelových radov vozidiel.

     Nová štatistika poruchovosti ADAC ukazuje nielen to, ktoré autá sa v roku 2023 kazili najčastejšie, ale aj to, či sú skutočne elektromobily spoľahlivejšie. 
  • Rozhovor

    Milovník áut Craig Ramsay o autách, šoférovaní a hokeji: Ako si užil vlajkovú loď Škoda Superb?

  • Craig Ramsay, tréner našej hokejovej reprezentácie, mal ako jeden z prvých na Slovensku možnosť na týždeň otestovať úplne nový model Škoda Superb.

     V exkluzívnom rozhovore pre Škoda Storyboard prezradil, ako sa mu jazdilo, akým je šoférom, čo pre neho znamená svet áut a čo vlastne poháňa prvého muža našej hokejovej reprezentácie? Samozrejme, podelil sa aj o to, ako vidí šance na prípadný úspech jeho zverencov na blížiacich sa hokejových majstrovstvách sveta.