Aktuality

Šokujúce nedostatky mýtneho systému na Slovensku! Vieme, kde končia naše peniaze

Platby mýta za 9 rokov dosiahli sumu viac ako 1,576 mld. eur. Z tejto sumy odišlo na účet spoločnosti SkyToll až 48% (760 miliónov eur). 7 percent získavajú ďalší zmluvní dodávatelia no a Národná diaľničná spoločnosť má z celkovej sumy 45%.

Len 10 centov z jedného eura zaplateného prostredníctvom mýta za užívanie spoplatnených úsekoch ciest bolo v rokoch 2014-2018 použitých na výstavbu nových diaľníc. Primárnym zdrojom financovania výstavby nových diaľnic a rýchlostných ciest naďalej ostávajú eurofondy s finančným príspevkom zo štátneho rozpočtu.

Elektronický mýtny systém prevádzkovaný súkromnou spoločnosťou podľa všetkého neplní svoj pôvodný účel - poplatky tých, ktorí využívajú diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. triedy mali prispievať významnou mierou k ich údržbe a výstavbe novej cestnej infraštruktúry.

Len pre zaujímavosť, v rokoch 2014 - 2018 bolo vyzbieraných 967,6 mil. eur, no na výstavbu nových ciest sa použil len zlomok - 97 miliónov eur, za ktoré sa reálne dá postaviť 2 - 12 kilometrový úsek novej cesty a to podľa náročnosti územia, v ktorom by sa diaľnica stavala.

Zdroj: NKÚ SR

Mýtny systém, za ktorý zaplatila práve Národná diaľničná spoločnosť, vlastní dodávateľ SkyToll, ktorému končí zmluva v roku 2022. Podľa NKÚ SR je výber mýta neefektívny, nehospodárny a míňa sa svojmu účelu, a preto odporúčajú, aby sa zabezpečili výrazne nižšie náklady prevádzky mýta, aby sa prehodnotili provízie a aby bola vlastníkom technického zariadenia a softvéru práve Národná diaľničná spoločnosť.

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?