Advertisement

Advertisement

Nóri a elektromobily? Máme radšej iné autá, povedali pre najnovší prieskum

Nórsky prieskum spokojnosti s vlastnými autami odhalil, že moderné autá pre moderných ľudí nemusia byť vôbec elektromobily. Už ôsmy raz vyhral Lexus, ktorý elektromobil v ponuke ani nemá.
Vydané  Text: 


Advertisement
Lexus sa už po ôsmykrát za sebou stal víťazom nórskeho prieskumu spokojnosti zákazníkov spoločnosti Autoindex. Obyvatelia krajiny, ktorá najviac stavia na elektromobilitu, ohodnotili japonskú značku ako najlepšiu vo všetkých kategóriách. Aktuálneho ročníka najväčšieho škandinávskeho prieskumu, uskutočneného medzi majiteľmi súkromných automobilov, sa zúčastnilo 11-tisíc Nórov. Tí detailne zhodnotili skúsenosti s používaním svojich vozidiel a odpovedali na viac ako 200 otázok. Umiestnenie vozidiel Lexus ovplyvnili **názory na samotné auto a pocit z jazdy** (40%), **predajcov a procesu nákupu auta** (20%), **obsluhu v servise** (20%) a **zhodnotenie vzťahu k značke** (20%). Japonský výrobca sa ukázal v spomenutých oblastiach ako najlepší. Na druhom mieste sa umiestnilo Volvo a tretia priečka patrí značke BMW.
### Zákazníci oceňujú aj služby „Výsledok prieskumu sa pre nás stal každoročným sviatkom,” hovorí **Knut-Erik Jahnsen, šéf nórskej pobočky značky Lexus**. „Chceme našim zákazníkom poskytovať jedinečné zážitky od chvíle, keď vstúpia do autosalónu, až pokým z neho výjdu vo svojom novom vozidle. A tiež vtedy, keď potrebujú servis alebo kontrolu. Celý rok intenzívne pracujeme na skvalitňovaní našich služieb a našich pracovníkov posielame na elitné kurzy v Európe a v Japonsku.” Nórsko možno obrazne nazvať hlavným mestom elektromobility. V roku 2017 sa táto škandinávska krajina stala prvým štátom sveta, v ktorom je predaj elektrifikovaných áut vyšší ako áut s výlučne spaľovacím motorom. Víťazstvo značky Lexus, ktorej ponuka je založená na hybridných vozidlách, na takomto trhu už stojí za povšimnutie.

Test Lexus RX 450h: Majster ticha a pokoja s tromi motormi

Nemožno mu odoprieť označenie za jedno z najpôsobivejších SUV, aké sa nám dostalo do rúk. RX každou jednou jazdou dokazuje, že japonské predstavy o prepychu ladia s tými európskymi.

### Toyota boduje vo Švédsku Prieskum spoločnosti **Autoindex** realizuje analytická spoločnosť Loyalty Group nielen v Nórsku, ale aj v Dánsku a Švédsku. Prieskum v týchto krajinách zahŕňa celkovo viac ako 44-tisíc vlastníkov automobilov. Zaujímavosťou je, že vo švédskom prieskume získala prvenstvo značka Toyota, spojená s Lexusom, a to vďaka najlepšiemu hodnoteniu procesu nákupu áut a druhej pozícii v hodnotení služieb. Najvyššie skóre v týchto kategóriach dosiahla japonská značka aj v Dánsku a v Nórsku obsadila druhé miesto, hneď za Lexusom. *Spracoval Erik Stríž*
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.