Útoky na slovenských cestách sa množia, dajte si pozor najmä na tieto taktiky!

Za volantom sa odhaľuje pravá podstata našej osobnosti, častokrát tá negatívna a agresívna.
Vydané Text: 

(foto: screenshot z YouTube)
Väčšina ľudí radšej ide s davom a nevytŕča. V sociálnej psychológií sa tento jav nazýva **sociálna konformita**, inými slovami **podriaďovanie sa väčšine**. V doprave je tento jav častý, najmä keď vidíte autá jazdiace v kolóne za sebou. Ak ide kolóna stabilnou rýchlosťou vyššou, než povoľuje zákon, zaradíme sa k nej a porušujeme cestný zákon s ňou. Keď všetci spomalia, zvyčajne sa k nim pridáme aj my. Dôvod je ten, že neznášame ľudí, ktorí nepodliehajú davu a nedodržiavajú integritu. Rovnaký pricíp platí aj v práci – ak do firmy nastúpi nový zamestnanec, ktorý má inovatívne plány a chce realizovať zmeny, stretne sa s nepochopením starších zamestnancov a možno aj samotného vedenia. Títo ľudia ho potom zo svojich radov vypudia napríklad aj tým, že mu budú vyčítať jeho odlišnosť od skupiny. Častokrát pritom vieme, že to, čo práve konáme, nie je správne. Dôvod takéhoho konania nachádzame v pozadí – v našej vlastnej psychike a prvotným podnetom je náš vlastný strach, prípadne prejavujúca sa psychická porucha. Lenže aj keď sme po psychickej stránke zdraví, môžeme z času na čas podľahnúť jednoduchým pudom a snažiť sa potrestať človeka, ktorý nejde s davom. Zvyčajne si to vieme uvedomiť, ale za volantom sa odhaľujú také charakterové črty, ktoré ešte viac povzbudzujú ku agresivite a agresii.
Šoféri jazdiaci na dvojprúdovej diaľnici netolerujú vodičov, ktorí sa nepodriadia rýchlosti kolóny za sebou idúcich áut. Typy ľudí, ktorí radi šikanujú druhých, vyvíjajú silný nátlak na druhých vodičov, aby sa podriadili. Využívajú na to viaceré taktiky. predovšetkým nasledovné: * zazeranie, snaha o nadviazanie očného kontaktu a nepriateľský pohľad, * prudké zrýchlenie v snahe upozorniť na seba, * vytáčanie motora, * tailgating – sledovanie vozidla pred vami na veľmi krátku vzdialenosť, * prehnané gestá mierené proti vodičovi pomalšieho auta, V prípade psychicky nestabilných a problémových ľudí sme často svedkami aj * vykrikovania z okna, * prenasledovania, * pokusov o vytlačenie z cesty * a vybrzďovania s cieľom zastaviť druhého vodiča priamo na ceste.
(foto: screenshot z YouTube)
Neprispôsobivosť na cestách je iba zriedka tolerovaná. Nechcime však začínať vojny na cestách medzi tými, čo vždy dodržujú pravidlá a tými, čo sa radi podriaďujú davu, aj keď nekoná správne. Niektorí dopravní inžinieri tvrdia, že rýchlosť kolóny nie je tak nebezpečná ako to, čo jej členovia robia, keď ide okolo pomalšie vozidlo. To znamená, že ak jazdíte v kolóne nad povolený limit, je lepšie podriadiť sa ich rýchlosti než za každú cenu spomaľovať. Odborníci totiž tvrdia, že najnebezpečnejšia je zmena tempa zapríčinená preraďovaním sa v pruhoch a zazeranie na druhých počas jazdy.
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.