Dá sa uniknúť z potápajúceho sa auta? Pripomeňte si niekoľko dobrých tipov

Situácie, kedy sa automobil dostane po šmyku alebo nehode pod vodnú hladinu, nie sú úplne ojedinelé. Je preto dobré pripomenúť si niekoľko tipov, ako sa v takejto situácii zachovať.
Vydané , zverejnil
Ilustračné foto

### Áno, viem, ľahko sa to píše a hovorí, ale realita je vždy odlišná ako naše predstavy. Lenže ak sa niekedy dostanete do hrozivej situácie, že s autom spadnete z mosta priamo do rieky alebo jazera, oceníte, že ste kedysi o takomto čosi čítali. Šance na záchranu máte veľmi vysoké nielen vy ako vodič, ale aj celá posádka.

### Panika nikomu nepomôže

V prvom rade nesmiete konať okamžite a prudko, voľte rozvahu a chladnú hlavu. Áno, ľahko sa to hovorí, ale vystihnúť správny moment opustenia vozidla je kľúčové. Nesprávne načasovanie úniku celú situáciu ešte viac skomplikuje.

### Odistite bezpečnostné pásy sebe a ostatným

Automobil sa po páde do vody neponorí hneď, pretože celý proces potápania trvá niekedy aj celé minúty. V prvom rade by ste mali okamžite po páde vozidla do vody odistiť bezpečnostné pásy. Ak stíhate a môžete, pomôžte aj ostatným pasažierom v aute a ubezpečte sa, že všetkých inštruujete, čo majú robiť. Panika je to posledné, čo potrebujete.

### Žiadne zbytočnosti!

Inzercia

Nevenujte pozornosť zbytočnostiam, napríklad hľadaním mobilu alebo peňaženky. Pozornosť nemusíte venovať ani motoru, ten už vypnutím nezachránite s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na vrakovisku spolu s autom. Ak máte mobil práve po ruke, skúste si ho vložiť do vrecka, aby ste prípadne po záchrane zavolali pomoc, ak ho ale neviete nájsť, neriešte ho. Ak je vodotesný, hasiči ho vytiahnu spolu s autom a ak nie je, aj tak ho nezachránite. Peňaženka detto.

### Neotvárajte dvere

Neotvárajte celé dvere, nemá to zmysel. Voda na nich pôsobí takým tlakom, že otvoriť ich môže byť náročné, navyše sa vám cez otvorenú štrbinu do interiéru prúdom nalejú stovky litrov vody a auto sa bude potápať rýchlejšie.

### Otvorte alebo rozbite bočné okno

Inzercia

Ak je to možné, namiesto otvárania dverí radšej rýchlo otvorte okno – čím skôr, tým lepšie, pretože o niekoľko sekúnd sa už môže poškodiť elektronika a sťahovanie nebude fungovať. Ak sťahovanie okna nefunguje budete musieť **pätou nohy kopnúť do bočného skla a rozbiť ho**, najlepšie ho jeho horného okraja. Ak neviete kopať tak silno, odporúča sa na rozbitie okna použiť kovovú časť v hlavovej opierke na sedadle, prípadne čokoľvek kovové, čo nájdete v interiéri.

**Holou rukou okno určite nerozbijete**, pretože je veľmi pevné. A rozhodne **sa nesnažte vykopnúť čelné sklo**, to je stavané odolávať oveľa silnejším nárazom, než aký viete vyvinúť vlastnou nohou či rukou!

### Uniknite alebo nechajte natiecť vodu

Z otvoreného okna uniknite čo najrýchlejšie, pretože keď sa cez jeho otvor začne do interiéru nalievať voda silným prúdom, budete to mať ťažšie. Ale stále máte obrovské šance na záchranu, takže nie je treba panikáriť.

Inzercia

Opäť sa to ľahko píše a ťažšie vykonáva, ale údajne stačí počkať, kým sa interiér auta zaplní, vtedy najväčší prúd vody ustane, následne sa dobre sa nadýchnuť a potom vyplávať von z auta smerom k hladine a potom na breh. V takomto pokročilom štádiu potápania by už malo byť možné otvoriť aj dvere, pretože vonkajší tlak pôsobiaci na dvere už nie je tak silný ako dovtedy.

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


Pokračujte na ďalší príspevok »