SUV versus crossover: Kedy sa ktorý oplatí kúpiť?

Neviete sa vyznať v množstve typov podvozkov a vybrať si ten správny model pre vaše potreby?

Prečítajte si náš článok a zistite, aký je rozdiel medzi SUV a crossoverom a klady a zápory oboch typov.
Vydané Text: 

Čo je SUV?

SUV je skratkou pre Sport Utility vozidlo, čiže športové úžitkové vozidlo. SUV autá kombinujú výhody nákladného auta a limuzín. Najjednoduchšie ich rozoznáte podľa vyššieho podvozku a vyššej svetelnej výšky. Väčšina využíva aj pohon všetkých štyroch kolies (4×4), vďaka tomu si poradia aj s náročnejším terénom. Hoci boli pôvodne navrhnuté na zdolávanie ťažkých terénov, dnes sú najmä populárne ako rodinné vozidlá, a to vďaka ich priestrannosti a pohodlnosti.

Výhody

 1. Schopnosť zdolávať nedostupnejšie terény – Vlastníte chatu so zlou prístupovou cestou? SUV je určite správna voľba. Bez problémov si poradí so snehom, strmým svahom či blatom.
 2. Veľa priestoru v interiéri – tieto vozidlá sú známe svojou veľkou vnútornou kapacitou. Pohodlne sa do nich pobalí väčšia rodina s väčším množstvom batožiny, čo je ideálne na dlhšie cesty či dovolenky.
 3. Bezpečnosť – Vďaka svojej väčšej hmotnosti a robustnejšej konštrukcii sú často považované za bezpečnejšie vozidlá, najmä v prípade havárií. Aj kvôli vyššej cene si výrobcovia môžu do nich dovoliť dať pokročilejšie bezpečnostné technológie.
 4. Lepší výhľad – Aj vyššie sedenie, vďaka ktorému máte ako vodič lepší rozhľad na cestu prispieva k zvýšenej bezpečnosti a pohodliu počas jazdy.

Zdroj: pexels.com

Nevýhody

 1. Vyššia spotreba paliva – Práve kvôli vyššej hmotnosti a vyššiemu podvozku, ktorý vytvára väčší odpor, si za pohonné hmoty priplatíte. Môžete si však zadovážiť už elektrické SUV vozidlá, ktoré túto nevýhodu eliminujú.
 2. Horší environmentálny dopad – Kvôli robustnejšej konštrukcii majú SUV aj vyššiu spotrebu.

Čo je crossover?

Crossover ponúka kombináciu SUV a osobných vozidiel. Vďaka podobnej konštrukcii ako SUV ponúkajú vyššie sedenie a väčší vnútorný priestor. Sú však vyrobené na rovnakom podvozku ako osobné autá, preto ovplývajú lepšou jazdnou dynamikou a efektívnejším palivovým hospodárstvom. A to najmä preto, lebo väčšinou nevyužívajú pohon všetkých 4 koliesa a nie sú určené na jazdu v náročnom teréne.

Zdroj: unsplash.com

Výhody

 1. Komfort počas celej jazdy – vďaka vyššiemu sedeniu do nich ľahšie nastúpite. No narozdiel od SUV, majú aj napriek vyššiemu podvozku často menšiu spotrebu, pretože majú menšiu hmotnosť.
 2. Tvarovateľnosť – sú ideálne rodinné auto, pretože si v nich sklopiť zadné sedadlá, vďaka čomu získate viac priestoru ako napríklad v combi.
 3. Dostupnosť – patria medzi populárne modely, preto si môžete vyberať z modelov od rôznych značiek.

Nevýhody

 1. Nezvládnu ťažší terén – Aj keď sú na prvý pohľad crossovery robustnejšie, nemajú takú dobrú schopnosť zvládať ťažké terény. Preto ich aj väčšinou nájdete pod označením mestský crossover.
 2. Cena – Niektoré modely môžu byť drahšie ako sedany alebo hatchbacky s porovnateľnou výbavou.

Či už sa rozhodnete pre jeden, alebo druhý typ vozidla, je len na vás. Dôležité je, aby spĺňal všetky požiadavky, ktoré od auta vyžadujete. Výhody a nevýhody sa tiež líšia od automobilky, a tak si vždy najskôr porovnávajte konkrétne modely a triedy.

Inzercia
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.