Test SEAT Arona 1.5 DSG: V meste to nekončí!

Ľahký a obratný mestský crossover s dobre naladeným podvozkom a výbornými LED svetlami. Aj tak sa dá opísať model Arona.
Vydané Text: 

Aronu sme už v teste mali dvakrát a tento model sa nám naozaj páčil. Tentokrát k nám do redakcie zavítala najvýkonnejšia verzia v športovo ladenej výbave FR. Poďme rovno pod kapotu. Tu sa ukrýva koncernový štvorvalec 1.5 TSI s výkonom 110kW (150 koní) a točivým momentom 250 Nm. Tento agregát naozaj obľubuje nízke otáčky o čom značí aj údaj o maximálnom točivom momente, ktorý je k dispozícii v rozpätí 1 500 až 3 500 otáčok. A je to naozaj cítiť! Tento agregát vie malú Aronu uviesť do pohybu na počkanie a poskytuje výborné pružné zrýchlenie. Čim otáčky pribúdajú, tým aj záťah citeľne slabne, čo jasne značí, že tento motor točiť do otáčok nedáva žiadny zmysel.
> Preplňovaný motor vie pri malej záťaži pracovať aj v režime dvoch valcov, čo prispieva k výbornej spotrebe Aj napriek tomu, že má motor o 40 koní viac ako menší litrový agregát, vie dosahovať spotrebu na podobnej úrovni. V meste vie Arona jazdiť za 6,5 l/100km, čo je však úžasne, že mimo mesta sa spotreba vie dostať pod hranicu 5 l/100km čo je pri motore s výkonom 150 koní naozaj úžasná hodnota. Okrem výbornej efektívnosti priamovstrekového agregátu, k dosiahnutiu nízkej spotreby pomáha aj odpájanie 2 valcov pri nízkej záťaži. Kým si však nevšimnem na budíkoch nápis „režim 2 valce“, pocitovo vypnutie dvoch valcov vôbec necítiť.
> K výbave FR dostanete aj dvojicu koncoviek. Výfuk v nich ale nehľadajte, ten je ukončený už za nárazníkom
Najvýkonnejší motor v ponuke je spojený výhradne so 7-stupňovou DSG prevodovkou. Tá v režime D rada využíva nízke otáčky, ktoré pri malom trojvalci spôsobovali dunenie. Naproti tomu väčšiemu štvorvalcu tieto otáčky nijak neprekážajú a neprodukuje v nich žiadne vibrácie. Vďaka tomu, že maximálny točivý moment je k dispozícii už od 1500 otáčok, Arona z týchto otáčok aj veľmi ochotne akceleruje. Po prepnutí do režimu S prevodovka nenechá padnúť otáčky pod 2000 a súčasne veľmi ochotne pri brzdení aktívne podraďuje a chystá si ideálny prevod pre výjazd zo zákruty.
> Dvojspojková prevodovka funguje veľmi dobre. Napriek tomu je škoda, že klasický manuál v ponuke nenájdeme
Malý španiel so stopäťdesiat koňovým štvorvalcom je vhodnou voľbou pre tých, ktorí plánujú malý mestský crossover využívať aj na dlhšie trasy. Práve v mimo mestskej premávke vie štvorvalec zažiariť a okrem slušnej výkonnostnej rezervy sa vie odvďačiť aj výbornou spotrebou. Z môjho pohľadu je škoda, že nie je v ponuke aj manuálna prevodovka, keďže si myslím, že v segmente mestských crossoverov by si manuál stále našiel svojich zákazníkov a mohol by aj stlačiť cenu Arony nadol. Na druhú stranu, cenový rozdiel medzi trojvalcom a štvorvalcom pri výbave FR je len približne 1 500 €, čo naozaj stojí za zamyslenie.
> Už tradičné treba autá značky SEAT pochváliť sa výborne svietiace LED svetlomety
SEAT ARONA s financovaním cez SEAT FINANCIAL SERVICES Kompaktné SUV s odvážnym dizajnom, ktorým sa môžete nechať zviesť, si viete zaobstarať s výhodným financovaním bez poplatkov, s nízkou splátkou a akontáciou od 10% do 40%.;
Model SEAT ARONA FR 1.5 TSI
Cena testovaného vozidla 23 787 €
Typ financovania BONUS SEAT FINANCE (úver/kredit)
BONUS za financovanie: 1 200 €
Cena vozidla po zľave 1 200 €: 22 587 €
Akontácia: 40% (9 035 €)
Výška úveru 13 553 €
Spracovateľský poplatok 0 %
Dĺžka splácania 72 mesiacov
Značkové SEAT poistenie v splátke (Allianz-SP a.s.) PZP, HP, GAP, poistenie čelného skla, náhradné vozidlo
Výška mesačnej splátky 316 € vrátane poistenia
Kalkulácia platí pre právnickú osobu. Ponuka SEAT Viac info o možnostiach financovania vozidiel zn. SEAT nájdete na stránkach koncernovej lízingovky www.vwfs.sk alebo u autorizovaných predajcov zn. SEAT. ### SEAT Arona FR 1.5 TSI 150 EVO 7-DSG: Technické údaje * **Motor** preplň. benzínový R4, 1498 cm3 * **Výkon** 110 kW (150 k) pri ot./min. * **Krútiaci moment** 250 Nm pri 1 500 – 3 500 ot./ * min. * **Pohon a podvozok**: 7-st. automatická prevodovka, pohon predných kolies, vpredu McPherson, vzadu torzná priečka. **Brzdy** kotúčové, vpredu s vnútorným chladením. **Pneu**. 215/45 R18. * **Batožinový priestor** 400/– dm³ * **Rozmery**: 4 153 × 1 780 × 1 532 mm, **rázvor** 2 552 mm, * **pohotovostná/celková hmotnosť** 1 305/1 670 kg, **objem nádrže** 40 l. * **Najvyššia rýchlosť** 210 km/h * **Zrýchlenie** 0 – 100 km/h 8,4 s * **Spotreba** (WLTP) 6,3 l/100 km * **Emisie CO2** 143 g/km * **Cena/testované auto** 22 400/23 787 € * **Konkurenti**: Škoda Kamiq, Peugeot 2008, Hyundai Kona
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023