V Nemecku sa testuje nová maximálna rýchlosť v mestách. Dočkáme sa podobného obmedzenia aj u nás?

Autá sú čím ďalej iteligentnejšie a bezpečnejšie. Aj napriek tomu sa však nájdu ľudia, ktorí by ich najradšej úplne zakázali. Najnovšia iniciatíva z Nemecka chce obmedzovať maximálnu rýchlosť v mestách.
Vydané Text: 

Je nepopierateľným faktom, že čím viac áut je na našich cestách, tým väčšie je riziko zrážky. Možno aj z tohoto dôvodu začínajú v siedmych veľkých nemeckých mestách s pilotným projektom maximálnej rýchlosti obmedzenej len na 30 kilometrov za hodinu. Zatiaľ vraj ide len o skúšku, avšak nikto do budúcna nevylučuje zavedenie nového rýchlostného limitu. ### Cieľom je zvýšenie bezpečnosti Na projekte sa aktuálne zúčastňujú mestá ako Aachen, Augsburg, Freiburg im Breisgau, Hanover, Lipsko, Münster a Ulm. Neskôr sa chce k takémuto testu pripojiť aj mesto Bonn. **Cieľom zníženia maximálnej povolenej rýchlosti na 30 km/h nie je zlikvidovať osobnú dopravu**. Podľa predstaviteľov tejto iniciatívy má ísť predovšetkým o zefektívnenie dopravy vo veľkých mestách, zníženie ekologickej záťaže na prostredie a zvýšenie bezpečnosti predovšetkým pre chodcov a cyklistov. Iniciatíva si nedáva za hlavný cieľ plošné zavedenie nižšej rýchlosti. Ide zatiaľ len o test, ktorý sa týka aj hlavných ciest v daných mestách. Maximálna rýchlosť vraj síce obmedzuje dopravu osobných vozidiel, ale zároveň zefektívňuje pohyb chodcov a cyklistov, nakoľko je ich zdravie menej ohrozené.
### Tichšie mesto ako dať na rýchlosť Od zavedenia nižšej rýchlosti si pritom iniciátori projektu sľubujú aj tichšie ulice a celkovo príjemnejší a zdravší život v husto osídlených mestách. Okrem iného sa v teste sleduje aj vývoj mestskej osobnej dopravy z hľadiska času cestovania. **Riešenie obmedzenia maximálnej rýchlosti na 30 km/h má byť v používaní bicyklov. Tento spôsob dopravy by sa v takomto prípade javil ako najefektívnejší**. Výsledky testu nemajú zostať len na papieri. Iniciátori projektu ich neskôr v budúcnosti plánujú presadiť aj na celoštátnej úrovni. Došlo by teda k plošnému zníženiu rýchlosti z 50 km/h na 30 km/h. Avšak už teraz je jasné, že toto zníženie sa nedotkne hlavných mestských ťahov, ktoré sú už tak dosť vyťažené. ### 30 km/h v mestách na Slovensku? Maximálna povolená rýchlosť v slovenských mestách zatiaľ ohrozená nie je. Ide len o iniciatívu nemeckých miest, ktorá sa nikdy nemusí prejaviť v reálnej praxi. Na druhú stranu je však pravdepodobné, že ak podobný test preukáže pozitívne účinky na dopravu a bezpečnosť v mestách, dôjde k plošnému zníženiu maximálnej rýchlosti naprieč všetkými krajinami v Európe.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.