Toyotu nezastavila ani korona: Evans otestuje nový GR Yaris na Goodwoode Speedweek!

Hviezda rely tímu Toyota Elfyn Evans, ktorý aktuálne stojí na čele rebríčka pretekárskych jazdcov svetového šampionátu v rely, dočasne odloží kľúče od svojho Yarisu WRC, aby nový homologovaný GR Yaris verejne podrobil prvej skutočnej rely jazde vo Veľkej Británii.
Vydané Text: 

Nový model je čistokrvné športové vozidlo, postavené na skúsenostiach tímu Toyota Gazoo Racing z podujatí WRC. Evans sa v rámci festivalu Speedweek počas dvoch dní zúčastní siedmich superšpeciálok: 1. až 4. rýchlostná skúška sa uskutočnia vo štvrtok 15. októbra od 18 hod.; 5. až 7. rýchlostná skúška sú naplánované na piatok 16. októbra od 13:10. Na špeciálnych meraných úsekoch počas festivalu Speedweek sa stretnú vozidlá rely, ktoré reprezentujú takmer polstoročie WRC. V obmedzenom priestore pretekárskeho okruhu boli vytvorené dve eresky (severná a južná slučka), jazdené priamo na pretekárskej dráhe, vo vnútornej oblasti dráhy, na vozovke po obvode a v hlavnom tuneli pre vozidlá. Kombinácia rýchle prechádzaných zákrut, úzkych vlásočníc a náhlych zmien povrchu medzi asfaltom a šotolinou bude pre jazdcov neľahkou výzvou. [Ďalšie informácie o uvedenom podujatí a jeho účastníkoch nájdete tu](https://www.goodwood.com/grr/event-coverage/goodwood-speedweek/2020/8/super-special-competition-coming-to-speedweek/).
Elfyn Evans z tímu Toyota Gazoo Racing (WRC)
V nadväznosti na zrušenie Festivalu rýchlosti v Goodwoode (Goodwood Festival of Speed and Revival) z dôvodu pandémie koronavírusu bol usporiadaný festival Goodwood Speedweek, ktorý kombinuje prvky oboch podujatí do motoristického sviatku počas jedného víkendu. Fanúšikovia sa môžu tešiť na tri dny bezplatného živého vysielania akcie na okruhu prostredníctvom špeciálneho streamovacieho kanála, ako aj na prezentáciu festivalu Goodwood na sociálnych sieťach Twitter, Facebook a YouTube. Jedinečný športový model GR Yaris je postavený na novej podvozkovej platforme a poháňa ho úplne nový preplňovaný 1,6-litrový trojvalec s maximálnym výkonom 194 kW (261 k) a krútiacim momentom 360 Nm. Môže sa tiež pochváliť špeciálnym pohonom všetkých kolies GR-FOUR, vyvinutým na základe skúseností tímu Toyota Gazoo Racing v motoristických súťažiach. Toto výkonné vozidlo je zároveň veľmi ľahké (len 1 280 kg), vďaka čomu akceleruje z miesta na 100 km/h za 5,5 sekundy.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.