Magazín

TRH: Elektromobily predbehli spaľovacie autá v dvoch významných segmentoch! Záujem o ne rastie neuveriteľne rýchlym tempom

Volkswagen ID.3

Autá na batériový pohon v Európe ovládli dva významné segmenty. Tesla Model 3 predbehla BMW radu 3 a v triede stredne veľkých prémiových áut obsadila s počtom 142 233 predaných vozidiel prvú priečku. Zatiaľ čo predaj sedanu Tesla vzrástol v roku 2021 o 62 percent, nemecké BMW radu 3 mierne kleslo na 116 228 kusov.

Nejde však o jedinú kategóriu, ktorá prekvapila. V triede veľkých luxusných sedanov si už druhýkrát vybojovalo víťazstvo plne elektrické Porsche Taycan, ktorého predaj stúpol o 42 percent na 17 094 kusov. Na druhom mieste skončil Mercedes-Benz Triedy S.

Okrem toho má Taycan pomerne veľký náskok aj pred Panamerou z rovnakej dielne Porsche. Hypotézu zvýšeného záujmu o elektromobily potvrdzuje štatistika, podľa ktorej malo viac než ¾ predaných vozidiel Porsche Panamera pod kapotou plug-in hybridné ústrojenstvo. Plne elektrické autá dosiahli v Európe podiel 9,1 percenta, pričom podľa údajov priemyselnej skupiny ACEA ich objem po prvýkrát prekročil hranicu jedného milióna kusov. Pripomeňme, že ešte v roku 2019 predstavovali elektrické vozidlá len 1,9 % podiel na trhu.

Nemecko bolo najväčším odoberateľom elektromobilov s predajom 356 425 kusov. Tesla, ktorá minulý mesiac otvorila závod na výrobu automobilov neďaleko Berlína, predstavovala 11 percent z tohto celkového objemu v objeme 39 714.

TABUĽKA

Najpredávanejšie elektromobily v Európe:

Najpredávanejšie elektromobily 2021
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!