Magazín

Málo svietiš, zle vidíš alebo ako správne svietiť?

OSRAM - Vidieť a byť videný

V rámci hesla "Vidieť a byť videný" vždy pred jazdou skontrolujeme funkčnosť svetlometov, a to nielen čelných svetiel a smeroviek, ale aj zadných a brzdových svetiel. Táto kontrola by sa mala stať jedným z pravidelných rituálov pred cestou. Svetlomety si tiež nechávame pravidelne, minimálne raz ročne, odborne nastaviť a skontrolovať v servise.

  • Optimálne nastavené svetlomety by mali vrhať maximum svetla 40 metrov pred vozidlo.
  • Jasne definovaný svetelný kužeľ by potom mal sústrediť svetlo 75 až 100 metrov pred vozidlom, kde ho vodič najviac potrebuje, aby videl prekážky.
  • Celkový dosvit do vzdialenosti až 200 m alebo viac je optimálny.

Len ak máte správne nastavené svetlomety, môžete včas rozpoznať prekážky na ceste, nebezpečenstvo alebo neobvyklé dopravné situácie. Správne osvetlenie vám tiež umožní jasne vidieť dopravné značky, cyklistov a chodcov a umožní včas a bezpečne reagovať. Vodiči by si mali rovnako často kontrolovať aj zrak – buď u očného lekára, alebo u optometristu.

Ďalšie dôležité pravidlo: kupujte kvalitné a správne autožiarovky do svetlometov a vymieňajte ich vždy v pároch. To znamená, že ak jedna žiarovka prestane fungovať, automaticky vymeníme žiarovku v druhom svetlometu. Je veľmi pravdepodobné, že druhá žiarovka čoskoro prestane fungovať tiež. Okrem toho žiarovky počas svojej životnosti postupne strácajú na intenzite a blednú. Aby obe žiarovky svietili rovnako jasne, musíme ich vymeniť. Preto sa odporúča mať so sebou aj náhradný pár vhodných autožiaroviek. To isté platí pre výbojky, ale v tomto prípade sa odporúča nechať ich vymeniť v servise. Auto s jedným funkčným svetlom môže v tme vyzerať ako motocykel. V rámci každoročnej kampane Vidieť a byť videný môžu vodiči v súčasnosti využiť jesennú ponuku na nákup kvalitných žiaroviek Osram za zvýhodnenú cenu od polovice októbra do polovice novembra (www.osram.sk/am).

OSRAM - Vidieť a byť videný

A nezabúdajme, že počas jazdy je povinné mať zapnuté svetlá! Svetlomety sa však nezapínajú automaticky na všetkých vozidlách, preto je dobré vždy pred jazdou skontrolovať, či sú svetlomety zapnuté. Okrem toho väčšina vozidiel s automatickým denným svietením má zapnuté len predné svetlá, zadná časť vozidla nie je osvetlená. Vďaka tomu je vozidlo doslova neviditeľné zo zadného pohľadu, napr. v silnom daždi alebo hmle!

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať