Vodiči pozor! Diaľnica D1 pri Bratislave už nebude zadarmo. Dajte si pozor na pokutu

Diaľnica D1 medzi križovatkou Bratislava – Zlaté piesky až po odbočnu na Bernolákovo od pondelka už nebude zdarma.

Ruší sa výnimka, ktorá umožnila jej vyňatie zo spoplatenenia.
Prečo je tomu tak?
Vydané Text: 

V posledných týždňoch si vodiči v okolí Bratislavy mohli všimnúť, že úsek medzi prípojkou na Bernolákovo a križovatkou Bratislava – Zlaté piesky je vyňatý zo spoplatnenia. Mnoho motoristov daný úsek preto využívalo na rýchlejšiu cestu do hlavného mesta aj vtedy, keď nemali zakúpenú diaľničnú známku. Diaľnica D1 od pondelka 11. septembra už nebude zdrama!

Neplaťte pokutu

Dôvodom dočasného odpustenia spoplatnenia zmieneného úseku boli stavebné práce na Seneckej ceste v okolí obce Ivanka pri Dunaji. Na tomto úseku došlo k výmene a spevneniu povrchovej časti vozovky, nakoľko tá bola pred údržbou už v katastrofálnom stave. A keďže túto cestu vo veľkou využívajú v časoch dopravnej špičky hlavne obyvatelia priľahlých obcí, padlo rozhodnutie zrušiť spoplatnenie časti D1. Doprava tak bol odklonená na diaľnicu.

11. septembra 2023 o 00:00 sa však táto výnimka končí. Minister dopravy Pavol Lančarič na margo veci uvádza: „Verím, že sme týmto krokom pomohli vodičom, aby nestáli v kolónach počas obmedzení, ktoré priniesla rekonštrukcia cesty. Radi takto pomôžeme aj počas ďalších opráv tých ciest I. triedy, kde sa budú dať blízke úseky diaľnic a rýchlostných ciest zadarmo využívať ako obchádzky. Chceme, aby obmedzenia a uzávierky pri opravách ciest ovplyvnili vodičov čo najmenej.


Diaľnice slúžia ako obchádzky

Vyňatie zo spoplatnenia je novinka. Aplikuje sa najmä na dopravné úseky, v ktorých okolí dochádza k prácam na cestách I. triedy. Krátkodobé odpustenie spoplatnenia sa pritom bude týkať len vozidiel do 3,5 tony.

Minister dopravy Pavol Lančarič pred časom na tému zrušenia spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest dodal: „Naším cieľom je, aby sa opravy a rekonštrukcie dotkli občanov čo najmenej. Preto zavádzame toto nové pravidlo a nastavujeme interné procesy tak, aby bolo všetko administratívne dotiahnuté ešte pred začiatkom prác na ceste.

Inzercia

Susedná krajina zavádza novinky, medzi ktoré patrí aj 150 km/h limit na diaľnici či tzv. “vodičák na skúšku”.

Pilotným projektom bola práve diaľnica D1

Dané úseky budú z povinnosti platby za ich využívanie vyňaté len vtedy pokiaľ na nich nebude možné zmienený ústupok zneužívať. Rezort dopravy pritom už pred časom dočasne zrušil poplatky pre úsek rýchlostnej cesty R1. Po ňom vodiči obchádzajú aktuálne uzatvorený most ponad železnicu v Seredi. Podobne Ministerstvo dopravy postupovalo aj pri rozhodovaní o zrušení poplatkov za dotknutý úsek diaľnice D1 Triblavina – Zlaté Piesky. Teraz však opätovne dochádza k zavedeniu spoplatnenia.

V budúcnosti by sa podobné úľavy smerom k vodičom mali začať objavovať aj na iných dopravných úsekoch. Odpustenie spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest sa tak dotkne viacerých miest na Slovensku. Hovoríme najmä o úsekoch, kde aktuálne prebieha alebo je plánovaná rekonštrukcia úsekov ciest I. triedy.

Ministerstvo dopravy plánuje zrušiť spoplatnenie niektorých úsekov diaľnic. Má na to dobrý dôvod.

Inzercia

 

Inzercia
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.