VIDEO

Škoda odhalila vylepšené modely KAMIQ a SCALA. Sú to posledné Škodovky bez hybridu!

S modernizovanými modelmi Kamiq a Scala sme sa zoznámili na „tajnom“ mieste, na ktorom Škoda pre novinárov odhaľuje nové modely áut ešte predtým, ako je vôbec dovolené o nich písať.

Vo videu sumarizujeme najvýznamnejšie zmeny, ktorými prešli crossover a hatchback.
Vydané Text: Peter Orosz

Zmeny sú predovšetkým estetické, pričom najviac práce vidieť práve na Scale. Samozrejme, obe vystavené autá sú v edícii Monte Carlo a v modernizovanej podobe ešte viac pripomínajú pôvodný koncept Vision RS z roku 2018.

Vonkajšie zmeny sú decentné, no viditeľné na prvý pohľad

Predná maska je v prípade oboch modelov po novom oktagonálna, nie hexagonálna. Preložené do ľudskej reči: získali dve hrany naviac.

To isté platí aj o predných svetlometoch, ktoré v spodnej časti úplne zrezali.

Celok tak pôsobí o niečo dynamickejším a širším dojmom, aj keď v skutočnosti sa rozmery v zásade nezmenili.

Nový je tiež rozdelený podpis denného LED svietenia do dvoch častí, zakončený hokejkou dohora. Skvelou správou tiež je, že Full LED svetlomety budú konečne v štandardnej výbave. To znamená, že halogénové diaľkové svetlá sú už definitívne minulosťou. Sám som zvedavý, či sa zlepšil výkon základných klasických stretávačiek, pretože tie v minulosti patrili k najslabším stránkam základnej Scaly. To sa dozvieme až v rámci domáceho testu.

Inzercia

Vyššie stupne sa potom môžu tešiť aj na príplatkové Matrix svetlomety a škodovka tvrdí, že sú prví v tomto segmente, ktorí takúto technológiu vôbec ponúkajú. Drobné zmeny sa udiali aj v zadnej časti.

Najviditeľnejší je rozdelený podpis zadných svetlometov, vymenené logo za nápis a inak tvarovaný zadný nárazník s výsuvným ťažným zariadením. Tak trochu zvláštny je jeho tvar pri Scale s oblúkom smerovaným dovnútra.

Inzercia

Naživo nárazník pôsobí, akoby do auta už niekto zozadu ťukol, ale to je len môj subjektívny postreh. Čo sa týka modelu Kamiq, ten prináša rovnako upravenú masku chladiča s novou grafikou denných a hlavných svetlometov. Technické zmeny sú v prípade oboch modelov prakticky totožné.

Interiér

V interiéri nielenže zostali, ale dokonca pribudli tlačidlá na paneli klimatizácie. Klasické ručičkové prístroje pred vodičom však nahrádza displej, v základe osempalcový, za príplatok väčší desaťpalcový.

Do ponuky by tiež mali pribudnúť nové farebné kombinácie a dekory, zvyšok interiéru však zostáva rovnaký. Pokiaľ ide o samotnú výbavu, na výber budú len tri stupne s príplatkovými balíkmi.

Éra samostatného výberu príplatkových položiek v koncerne pomaly končí a cenníky sa začnú viac podobať na prístup, ktorý poznáme z japonských značiek.  Dôvod je jasný, šetrenie nákladov.

Inzercia

Motorizácie

Pod kapotou sa udiali len minimálne zmeny.

Vypadla verzia litrového trojvalca na CNG a do ponuky sa dostane nová generácia obľúbenej benzínovej 1,5-ky s označením Evo2.

Inzercia

Aj naďalej sa budú oba modely spoliehať len na benzínové motory bez hybridnej technológie.

 
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.