Tesla Model Y sa stala najpredávanejším vozidlom na svete. Obetovať zisk výmenou za vyšší objem sa vyplatilo

Marketingové ťaženie značky Tesla v najbližšom období zrejme nepoľaví.

Model Y porazil aj odvekú jednotku Toyotu Corollu.
Vydané Text: 

V prvom štvrťroku tohto roka sa Tesla Model Y stala najpredávanejším vozidlom na svete, keď porazila Toyota Corolla s predajom 267 171 kusov tohto luxusného stredne veľkého SUV. Podľa údajov od analytickej spoločnosti JATO, ktoré zdieľa agentúra Reuters, najväčším trhom pre Model Y bol Čína, kde sa predalo 94 469 vozidiel. Toto číslo prevýšilo predaje v USA (83 664) a v Európe (71 114). Z celkového počtu predaných vozidiel bol zase najväčší trh v USA, avšak Tesla nezverejňuje regionálne rozdelenie svojich predajov.

V marci sa Model Y stal s predajom viac ako 40 000 kusov najpredávanejším vozidlom v Európe, čím dosiahol tento míľnik ako prvý model od Tesly, vyplýva z údajov spoločnosti Dataforce.

Elon Musk sa v utorok po troch rokoch zúčastnil návštevy v Číne, čím zdôraznil dôležitosť najväčšieho trhu s elektromobilmi na svete. Je evidentné, že pre americké a európske automobilky ide o lukratívny obchodný priestor, hoci dominanciu na trhu s elektromobilmi úspešne preberajú práve domáce značky.

Inzercia

Podľa uvedených údajov sa na druhom mieste v rebríčku najpredávanejších vozidiel umiestnila Toyota Corolla, nasledovaná modelmi Toyota Hilux, Toyota RAV4 a Toyota Camry. Model Y je jediným plne elektrickým vozidlom v rebríčku.

 

Inzercia


Advertisement

Tesla obetuje zisk výmenou za vyšší objem

Marketingové ťaženie značky Tesla v najbližšom období zrejme nepoľaví a pravdepodobne bude konkurenciu vystavovať ešte väčšiemu tlaku, než doteraz.

Podľa najnovších správ je Tesla ochotná v krátkodobom horizonte obetovať zisk výmenou za vyšší objem predajov, povedal generálny riaditeľ Elon Musk a opätovne potvrdil záväzok automobilky znížiť ceny po tom, čo v prvom štvrťroku nesplnil očakávania týkajúce sa celkovej hrubej marže (zdroj). Ide o 19 percent v porovnaní s očakávaniami 22 percent, podľa analytikov oslovených podľa údajov Refinitiv citovaných agentúrou Reuters. Čistý príjem výrobcu EV za posledné obdobie klesol o 24 percent na 2,5 miliardy dolárov.

Inzercia

„Dospeli sme k názoru, že presadzovanie vyšších objemov a väčšej flotily je tu správnou voľbou oproti nižšiemu objemu a vyššej marži,“ povedal Musk na štvrťročnom vyhlásení o zisku túto stredu. „Očakávame však, že naše vozidlá budú časom schopné generovať značný zisk prostredníctvom autonómie.“

„Aj keď sme na začiatku Q1 značne znížili ceny, stojí za zmienku, že naša prevádzková marža zostáva medzi najlepšími v tomto odvetví,“ povedal Musk a dodal, že globálna produkcia by tento rok mala dosiahnuť 1,8 až 2 milióny. V roku 2022 Tesla vykázala celosvetovú produkciu približne 1,4 miliónov automobilov.

Spoločnosť ďalej oznámila, že tržby za prvý štvrťrok vyskočili o 24 percent na 23,3 miliardy dolárov, čo je tesne pod konsenzuálnym odhadom 23,2 miliardy dolárov, ktoré avizovali 14 analytici oslovení spoločnosťou Refinitiv, uviedla agentúra Reuters.

Tesla uviedla, že ziskovosť zaťažili vyššie náklady na suroviny, logistiku a nedostatočné využitie nových tovární.

Inzercia

Prečo majú ľudia radi Tesla Model Y a preferujú ho pred inými elektromobilmi?

Tesla Model Y je jeden z najpopulárnejších elektromobilov na svete hneď z viacerých dôvodov.

Inzercia

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre Tesla Model Y, je výkon a dojazd. Model Y, ako aj ďalšie vozidlá od Tesly, využívajú vlastné batérie s vysokou kapacitou, ktoré umožňujú dosiahnuť väčšie vzdialenosti na jedno nabitie. Vo veľkej miere k dlhším dojazdom prispieva aj celkový manažment elektrickej spotreby vozidla.

Okrem toho majú vozidlá od Tesly status inovátora interiérov, ktorými sa výrazne odlišujú od ostatných elektromobilov na trhu. Model Y má napríklad veľkú obrazovku na palubnej doske, ktorá slúži ako centrálny displej pre zobrazovanie informácií o vozidle, priebehu autonómnej jazdy a je tiež univerzálnym ovládacím centrom.

Silnou stránkou Tesly Model Y je tiež vysoká bezpečnosť. Tento elektromobil má vynikajúce hodnotenia v bezpečnostných testoch EuroNCAP, v základnej výbave obsahuje množstvo asistenčných systémov a na internete sa stali skoro legendárnymi videá poukazujúce na schopnosti Tesiel predísť dopravnej nehode.

Vo veľkej miere k popularite modelu prispelo aj radikálne zlacňovanie automobilov značky Tesla, ako aj kult osobnosti šéfa automobilky, Elona Muska.

 

Zdroje: Automotive News Europe
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.