Už od 1. apríla budú testy v autoškole po novom. Sú ťažšie a obsahujú širšie spektrum otázok. Pozrite si ukážku

Klasické testy v autoškolách budú od 1. apríla minulosťou. Prechádza sa na ich online formu, ktorá je ťažšia a samotná skúška bude navyše generovaná náhodne.

Vydané Text: 

Už od zajtra (1. apríla 2023) sa oficiálne mení spôsob teoretickej skúšky pre uchádzačov o udelenie vodičského oprávnenia. Aktuálna papierová forma zaniká a nahrádza ju online forma. Tá okrem toho, že ju budú potencionálni mladí vodiči vykonávať na počítači, bude omnoho ťažšia a taktiež je v nej obsiahnuté širšie spektrum otázok. Čo všetko novinka prináša?

### Celkovo až 40 otázok za 100 bodov

Samotná teoretická skúška v autoškole bude teda po novom pozostávať z **náhodného generovania 40 otázok**. Testové otázky, ktoré sa zobrazia uchádzačovi o udelenie vodičského oprávnenia, budú počas skúšky **vygenerované z centrálnej databázy**. V nej sa nachádza celkovo až **1 400 otázok** zo širokého spektra problematiky, ktorú by mal budúci vodič ovládať. Ide napríklad o oblasti týkajúce sa **pravidiel cestnej premávky, uplatňovania prednosti v jazde alebo rýchlostných obmedzení**.

Nové testy sa zamerajú aj na **znalosť dopravných značiek a dopravných zariadení**, kde už sú obsiahnuté aj nové značenia vyskytujúce sa na našich cestách. Nesmie chýbať ani **preukázanie schopnosti riešenia vybraných dopravných situácií na križovatkách či postupy v prípade dopravnej nehody**. Súčasťou aktualizovaných testov sú aj **oblasti z teórie vedenia vozidla, z predpisov o dokladoch k vozidlu alebo konštrukcia a údržba vozidla**.

### Cieľom je zníženie nehodovosti a úmrtnosti na našich cestách

Nakoľko ide o pomerne rozsiahle kapitoly, [rezort vnútra](https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=skusobne-testy-na-ziskanie-vodicskeho-preukazy-budu-nove-uz-dnes-sa-mozete-cvicne-preskusat) sa rozhodol vytvoriť [portál](https://www.minv.sk/?test-pcp-test), kde si uchádzači o udelenie vodičského oprávnenia môžu svoje vedomosti otestovať z pohodlia domova. **Na 40 vygenerovaných otázok majú celkovo 30 minút**. Čas samozrejme začne plynúť spustením testu. **Maximálny možný počet bodov, ktorý je možný získať je 100, no minimum na úspešné zvládnutie skúšky je 90**. Otázky pritom majú rôzne **bodové ohodnotenie od 1 až do 4 bodov**.

Inzercia

Na Slovensku sa začína používať nová dopravná značka. Viete čo znamená?

Motoristi sa na slovenských cestách mohli v posledných mesiacoch stretnúť s novým dopravným značením. Ide o malú zelenú šípku umiestnenú na semafore.

**Poverený minister vnútra Roman Mikulec si od nových testov sľubuje predovšetkým zníženie počtu dopravných nehôd a ich obetí a taktiež vyššiu úroveň prípravy mladých vodičov na možnosť vedenia motorového vozidla**. Riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ, Tomáš Vrábel uvádza: „*Od nového spôsobu vykonávania teoretickej skúšky elektronickým spôsobom očakávame v prvom rade jej objektívny priebeh a teda výrazné obmedzenie korupčného správania, ako aj dôkladnejšie vzdelanie žiadateľov, čo v konečnom dôsledku vytvára predpoklad zvyšovania bezpečnosti v cestnej premávke.*“

Inzercia

Testy z našej osobnej skúsenosti prešli zásadnou modifikáciou a obsahujú viacero otázok, ktoré sa pred tým nevyskytovali.

## Nové testy autoškoly 2023
* Ak sa test na našej stránkne nezobrazil správne, nové testy si môžete vyskúšať aj [na webovej stránke Ministerstva vnútra SR](https://www.minv.sk/egovinet02/PCPZobrazFile?fileName=test2.html)
* Pre spustenie testu s časomierou kliknite na slovenskú vlajku.

Inzercia
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.