Nádherný Geely Zeekr 001 má najväčšiu batériu na svete. Sama váži toľko, čo kedysi celé malé auto

Batéria novej generácie má enormnú kapacitu, ktorá umožňuje dojazd až 813 km.
Vydané Text: 

Značka Geely sa nedávno u nás postarala o menší rozruch. Náš článok **[Historický okamih: Na Slovensko prichádza automobilka Geely, ukázala nám svoj prvý model](https://www.autoviny.sk/novinky/124175/historicky-okamih-na-slovensko-prichadza-automobilka-geely-ukazala-nam-svoj-prvy-model)** si krátko po jeho vydaní prečítalo 70-tisíc čitateľov, čo svedčí o tom, že slovenskí motoristi môžu mať o čínsku značku záujem. Poukazuje na to aj ďalšia metrika, ktorú sledujeme cez Google Analytics, a to čas strávený čítaním tohto príspevku: priemerných viac ako 6 minút poukazuje na to, že priemerný návštevník článku texty dôsledne čítal a prehliadal si priloženú fotogalériu. Nie je dôvod čudovať sa, automobilka Geely totiž má čo ponúknuť a vyzerá to tak, že sa v našom regióne stretne s pozitívnym prijatím. Má však pred sebou dlhú cestu, počas ktorej bude musieť získať nielen sympatie verejnosti, ale predovšetkým obhájiť svoje slová o továrenskej záruke a dostupnosti servisu.
### Porsche Panamera, Kia ProCeed, Geely Zeekr 001 Ak máte radi úplne nové značky áut a ich nezvyčajné modely, Geely Zeekr 001 vás nadchne. Disponuje totiž estetikou, ktorá je na európsky trh stále trochu exotickou, zároveň má ladné tvary karosérie pripomínajúce Porsche Panamera či Kia ProCeed. Ide teda o shooting brake, kombi so športovou estetikou, ktorej príznačnými prvkami sú dlhá predná kapota a zaoblené zadné partie avizujúce veľkorysý batožinový priestor.
Automobil je zaujímavý najmä tým, že je vybavený trakčným akumulátorom novej generácie s s kapacitou 140 kWh. Automobil je postavený na podvozkovej platforme SEA1, ktorá umožnila montáž veľkej batérie CATL Qilin. Jej hmotnosť je ohromujúca, až 727 kg, teda patrí medzi tie najťažšie. Hlavný konkurent na tomto trhu, Tesla Model S Plaid, má batériu s hmotnosťou 551 kg.
Hustota čínskej batérie však môže byť až 0,2 kWh/kg, vďaka čomu by malo byť schopné prejsť podľa u nás neštandardnej metodiky až 813 km a dokonca 570 km pri rýchlosti 120 km/h. Naše európske WLTP počíta s hodnotami nižšími asi o 100 km. Len pre zaujímavosť, taký Daewoo Tico vážil iba 680 kg. Pohotovostná hmotnosť Geely Zeekr 001 je 2 345 kg. má rozmery 4,97 × 1,99 × 1,56 metra a maximálnu rýchlosť 200 km/h. Na elektromobil je to neštandardne vysoká hodnota.
Technické údaje Geely Zeekr 001
Rozmery 4 970 × 1 999 × 1 560 (1 548) mm
Rázvor 3 005 mm
Hmotnosť 2 345 kg
Batožinový priestor max. 2 144 litrov
Pohon elektrický, pohon zadných kolies, pohon predných kolies, vpredu nezávislé zavesenie s dvojitým lichobežníkom, zadná viacprvková náprava multi-link
Max. výkon pohonu 400 kW (536 k) (vzadu 200 kW, vpredu 200 kW)
Max. krútiaci moment pohonu 768 Nm
Akumulátor CATL Qilin, 140 kWh
Max. dojazd 813 km (kombinovane)
512 km pri rýchlosti 120 km/h
Max. rýchlosť 200 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h 3,8 s / 6,9 s
### Cena a dostupnosť Geely Zeekr 001 sa má budúci rok predávať aj v Európe. Európske ceny však nie sú známe. Podľa agentúry Reuters má model v Číne stáť 299 000 juanov alebo viac, čo je pri aktuálnom kurze iba 40 342 eur. Po dovoze táto cena predpokladane významnejšie narastie, no radi sa necháme prekvapiť.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.