U našich južných susedov môžu vodiči už od 15. novembra 2021 tankovať pohonné hmoty za štátom regulované ceny. Toto, pre niekoho možno populistické, riešenie krízy s nestálou cenou ropy vyvolalo výrazný ohlas aj medzi motoristami na Slovensku. Donedávna sa na pohraničných čerpacích staniciach tvorili obrovské kolóny Slovákov, ktorí na plnej nádrži mohli ušetriť aj niekoľko desiatok eur. Teraz sa však zdá, že populizmus vlády Viktora Orbána tvrdo narazil.
Prečítajte si aj:
Nedostatok pohonných hmôt
Štátom riadená cenová regulácia bola v Maďarsku nastavená najskôr len na tri mesiace. Následne došlo k jej niekoľkým predĺženiam a tak Maďari môžu zvýhodnene tankovať dodnes. Pre Slovákov a cudzincov sa táto výhoda skončila už v máji tohto roka. Čerpanie pohonných hmôt za štátom regulované ceny – 479,9 HUF (1,18 €) za liter nafty aj benzínu – bolo totiž od 27.5.2022 možné len pre vozidlá s maďarským evidenčným číslom a technickým preukazom. Následne, podľa TASR, 30.7.2022 došlo k ďalšej úprave pravidiel, ktoré po novom umožňujú tankovanie za nižšiu cenu len do súkromných vozidiel s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárskych strojov a taxíkov.
Jedným z dôvodov je dlhodobý nedostatok palív v Maďarsku a taktiež to, že cenová regulácia pohonných hmôt pomaly, ale isto likviduje tamojšie čerpacie stanice. Maďarská Asociácia nezávislých čerpacích staníc (FBSZ) medzitým schválila na svojom mimoriadnom valnom zhromaždení stanovisko, ktoré hovorí o proteste proti nevyplateniu štátnej podpory súvisiacej práve s reguláciou cien.
Prečítajte si aj:
Zatvoria sa na dva dni
Protest bude podľa informácií TASR prebiehať v dňoch 19. a 20. augusta, zapojí sa do neho približne 500 až 600 menších čerpacích staníc tak, že v tieto dni jednoducho svoje prevádzky neotvoria.
Samotná akcia ide ruka v ruke s faktom, že maďarská ropná spoločnosť MOL znížila týmto čerpacím staniciam dodávky pohonných látok na 50 %. Dotknuté stanice navyše nedostali ani sľubovanú podporu od štátu, na ktorú mali nárok.
Minulý utorok (9.8.2022) pritom rezort poľnohospodárstva oznámil, že maďarská vláda vyčlenila až 18,5 miliardy forintov (45,5 milióna eur) na podporu malých a najohrozenejších čerpacích staníc. Táto podpora pozostáva z dotácie 20 forintov (5 centov) na každý jeden liter predaných pohonných hmôt.
Napriek tomu je situácia medzi lokálnymi čerpačkami kritická. Už v minulosti sa objavovali informácie o tom, že zastropovanie cien PHM môže v Maďarsku viesť k likvidácii menších predajcov.