Ford prestal prijímať objednávky na modely Focus a Fiesta! Čo bude ďalej?

Automobilka tak reaguje na aktuálnu krízu.
Vydané , zverejnil

Ford výrazne obmedzuje dostupnosť svojich kľúčových modelov Fiesta a Focus, až do odvolania uzatvára objednávkové knihy v Európe pre modely Focus a Fiesta.
To znamená, že až do odvolania je možné objednať iba predkonfigurované modely. Zastavením objednávok automobilka reaguje na príliš dlhé dodacie lehoty. *„Vzhľadom na silný dopyt zo strany zákazníkov, ale aj vzhľadom na situáciu vo výrobe, máme v súčasnosti dodacie lehoty na úrovni až 12 mesiacov pre rôzne modelové rady,“* vysvetľuje hovorca Fordu.

*„Pred časom sme uzavreli voľné objednávky pre našich predajcov na Ford Focus a Ford Fiesta,“* uviedol hovorca. *„Našim predajcom však ponúkame dostupný objem výroby vo forme vopred nakonfigurovaných jednotiek na základe dopytu zákazníkov.“*

Podľa Fordu ide o spôsob, akým automobilka zabezpečí dodávanie objednávok zákazníkom a zároveň využije dostupnú výrobnú kapacitu najlepším možným spôsobom. Markus Thal, šéf podnikovej rady v továrni Ford Saarlouis v Nemecku, ktorá vyrába Focus, potvrdil nezvyčajné opatrenie a uviedol, že **aktuálne prijímané objednávky budú vyrobené až v roku 2023.** Najbližšie nebude možné dodať modely Focus pred budúcou jarou.

Ford na aktuálny rok **očakáva ročnú produkciu len 117 000 kusov modelu Focus, čo je pokles z pôvodne plánovaných 195 000 kusov.** Na rok 2023 je podľa Thala v súčasnosti stále plánovaných približne 143 000 jednotiek.

Nie je však isté, či je možné toto číslo dosiahnuť, keďže **výroba je výrazne ovplyvnená pretrvávajúcimi prekážkami dodávateľského reťazca,** najmä v prípade polovodičov. Ďalším komplikujúcim faktorom je situácia na energetickom trhu.

Nie je tiež isté, ako budú pracovníci v závode v Saarlouis reagovať na rozhodnutie vedenia Fordu vyrábať nové elektrické autá v španielskej Valencii a nie v Saarlouis, čo zvyšuje obavy zamestnancov o budúcnosť závodu.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.