Hyundai prišiel s geniálnym nápadom, vďaka ktorému bude nabíjanie elektromobilov skutočne ekologické!

Je nabíjanie elektromobilov ekologické? Pokiaľ vlastníte Hyundai, tak áno!
Vydané , zverejnil

Realita nie je vždy čiernobiela. A podobne sú na tom aj elektromobily, ktorých nabíjanie vyvoláva množstvo otázok. Väčšinu motoristov však zaujíma, odkiaľ elektrina pre elektromobily pochádza a či je ich nabíjanie skutočne bezemisné.

Jednoduchá a jednoznačná odpoveď však v súčasnosti neexistuje, pretože **uhlíková stopa z nabíjania sa do veľkej miery viaže na energetický mix krajiny.** To znamená, že pokiaľ svoj elektromobil nabíjate napríklad vo Francúzsku alebo v Nórsku, kde sa elektrická energia vyrába ekologicky z obnoviteľných zdrojov alebo z jadra, uhlíková stopa pri nabíjaní je objektívne výrazne nižšia než v prípade klasického spaľovacieho auta.

Z toho nám logicky vyplýva, že **nabíjanie v krajinách s horším energetickým mixom uhlíkovú stopu elektromobilu zvyšuje.** Proti tomu sa však rozhodol bojovať Hyundai, ktorého **cieľom je zabezpečiť, aby nabíjanie elektromobilov prostredníctvom služby Charge myHyundai bolo ekologické kdekoľvek.**

Vodiči totiž častokrát ani nevedia, či verejná nabíjacia stanica, ktorú na nabíjanie využijú, získava zelenú elektrinu z obnoviteľných alebo tzv. „sivú“ elektrinu z neobnoviteľných zdrojov, keďže túto zodpovednosť nesú samotní prevádzkovatelia nabíjacích zariadení.

Prepočet uhlíkovej stopy elektromobilu na základe energetického mixu krajín EÚ.

Hyundai sa však **zaviazal používať takzvané záruky pôvodu (v orig. Guarantees of Origin, GO), aby každé nabíjanie ich vozidiel bolo naozaj šetrné k životnému prostrediu.** To zabezpečí, že pri každom nabíjaní cez Charge myHyundai sa ekvivalentné množstvo, ktoré sa vygeneruje pri nabíjaní auta, vráti späť do siete ako zelená elektrina.

Dodávatelia zelenej energie vyrábajú energiu s nulovými emisiami pomocou prírodných zdrojov, ako je veterná alebo solárna energia, ktorá sa potom premieňa na elektrickú energiu. Nezávislý register overuje zelený pôvod každej vyrobenej jednotky energie, meranej v MWh, vydaním certifikátu GO.

Vďaka tomu môžu používatelia služby Charge myHyundai nielen očakávať, že budú nabíjať svoje elektrifikované modely Hyundai šetrnejším spôsobom, ale tiež prispejú k čistej a udržateľnej mobilite zvýšením podielu výroby obnoviteľnej energie na európskom trhu.

### VIDEO: Ako fungujú nabíjacie stojany?

Inzercia

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.