Advertisement

Advertisement

Hyundai prišiel s geniálnym nápadom, vďaka ktorému bude nabíjanie elektromobilov skutočne ekologické!

Je nabíjanie elektromobilov ekologické? Pokiaľ vlastníte Hyundai, tak áno!
Vydané  Text: 


Advertisement
Realita nie je vždy čiernobiela. A podobne sú na tom aj elektromobily, ktorých nabíjanie vyvoláva množstvo otázok. Väčšinu motoristov však zaujíma, odkiaľ elektrina pre elektromobily pochádza a či je ich nabíjanie skutočne bezemisné. Jednoduchá a jednoznačná odpoveď však v súčasnosti neexistuje, pretože **uhlíková stopa z nabíjania sa do veľkej miery viaže na energetický mix krajiny.** To znamená, že pokiaľ svoj elektromobil nabíjate napríklad vo Francúzsku alebo v Nórsku, kde sa elektrická energia vyrába ekologicky z obnoviteľných zdrojov alebo z jadra, uhlíková stopa pri nabíjaní je objektívne výrazne nižšia než v prípade klasického spaľovacieho auta. Z toho nám logicky vyplýva, že **nabíjanie v krajinách s horším energetickým mixom uhlíkovú stopu elektromobilu zvyšuje.** Proti tomu sa však rozhodol bojovať Hyundai, ktorého **cieľom je zabezpečiť, aby nabíjanie elektromobilov prostredníctvom služby Charge myHyundai bolo ekologické kdekoľvek.** Vodiči totiž častokrát ani nevedia, či verejná nabíjacia stanica, ktorú na nabíjanie využijú, získava zelenú elektrinu z obnoviteľných alebo tzv. „sivú“ elektrinu z neobnoviteľných zdrojov, keďže túto zodpovednosť nesú samotní prevádzkovatelia nabíjacích zariadení.
Prepočet uhlíkovej stopy elektromobilu na základe energetického mixu krajín EÚ.
Hyundai sa však **zaviazal používať takzvané záruky pôvodu (v orig. Guarantees of Origin, GO), aby každé nabíjanie ich vozidiel bolo naozaj šetrné k životnému prostrediu.** To zabezpečí, že pri každom nabíjaní cez Charge myHyundai sa ekvivalentné množstvo, ktoré sa vygeneruje pri nabíjaní auta, vráti späť do siete ako zelená elektrina. Dodávatelia zelenej energie vyrábajú energiu s nulovými emisiami pomocou prírodných zdrojov, ako je veterná alebo solárna energia, ktorá sa potom premieňa na elektrickú energiu. Nezávislý register overuje zelený pôvod každej vyrobenej jednotky energie, meranej v MWh, vydaním certifikátu GO. Vďaka tomu môžu používatelia služby Charge myHyundai nielen očakávať, že budú nabíjať svoje elektrifikované modely Hyundai šetrnejším spôsobom, ale tiež prispejú k čistej a udržateľnej mobilite zvýšením podielu výroby obnoviteľnej energie na európskom trhu. ### VIDEO: Ako fungujú nabíjacie stojany?
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.