Odvrátená strana výroby elektromobilov by nás mala zaujímať. Je ňou detská práca aj závislosť na Číne

Batériová budúcnosť má aj svoju temnú stránku, o ktorej politici verejne nehovoria.
Vydané , zverejnil

### Závislosť na Číne či detská práca. Toto vám o elektrickej budúcnosti politici nepovedia
Demokratická republika **Kongo má obrovské zásoby niektorých z najcennejších nerastov na svete ako je meď, zlato, koltan, kobalt či diamanty.** Napriek tomu je Kongo jednou z najchudobnejších krajín sveta, keďže jej občanov sužuje chudoba a humanitárne krízy.

Viac ako polovica svetových zdrojov kobaltu sa nachádza práve v Kongu, pričom v krajine dnes prebieha až 70 % svetovej ťažby kobaltu. Remeselní baníci produkujú 20 % produkcie kobaltu v krajine. **Väčšinu baní v krajine dnes vlastnia čínske spoločnosti,** ktorých priemysel nabíjateľných batérií predstavuje približne 60 % celosvetového dopytu po kobalte.

Okrem toho čínske spoločnosti skupujú lítiové bane aj v Južnej Amerike a Austrálii, kde sa nachádzajú najväčšie zásoby lítia na svete. **Cieľom Číny je kontrolovať globálny dodávateľský reťazec od kovov v zemi až po samotné batérie,** bez ohľadu na to, kde sú vozidlá vyrobené. Tento prístup čiastočne odráža investície Henryho Forda do amazonských gumových plantáží, keď sa [automobilový priemysel](https://www.nytimes.com/2021/11/20/world/china-congo-cobalt.html) začiatkom 20. storočia preorientoval na masovú výrobu.

Aby Únia dosiahla svoje ciele, ktoré sú spojené s masovým nástupom elektromobility, potom **musí do roku 2030 navýšiť odber lítia 18-krát a kobaltu päťnásobne.** Tým sa zásadne prehĺbi naša [ekonomická závislosť](https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/591609-automobilky-zacali-bojovat-o-zakladne-suroviny-a-cinania-sa-z-toho-tesia/) na Číne.

### DETSKÁ PRÁCA

**Kobalt je základná surovina, ktorú používajú veľké technologické spoločnosti pre dobíjacie lítium-iónové batérie,** elektronické zariadenia a elektrické autá. Cenný kobaltový priemysel však má svoju cenu: ťažba nerastu je spojená s detskou prácou, bezpečnostnými rizikami, zneužívaním životného prostredia a korupciou. Ak sa Konžskej demokratickej republike nepodarí prijať a presadiť prísnejšie predpisy na ochranu malých baníkov, tieto trendy sa zvýšia spolu s technologickým prudkým nárastom dopytu po kobalte, ktorý by mal do roku 2025 narásť o 60 %.

Inzercia

Ťažba v krajine využíva ľudí všetkých vekových kategórií vrátane detí, ktoré sú povinné pracovať v drsných podmienkach. Z počtu 255 000 konžských ťažobníkov kobaltu je **40 000 detí, niektoré z nich majú len šesť rokov.** Veľkú časť ich práce tvorí neformálna ťažba v malom meradle, pri ktorej robotníci zarábajú menej ako 2 doláre za deň, pričom **používajú svoje vlastné nástroje, predovšetkým ruky.**

Početné veľké technologické spoločnosti ako **Apple, Alphabet (materská spoločnosť Google), Dell, Microsoft a Tesla boli citované v súdnom spore v súvislosti s úmrtiami či vážnymi zraneniami, ktoré utrpeli detskí robotníci v kobaltových baniach.** Pokus vyvodiť zodpovednosť veľkých technologických firiem je pozitívnym krokom, ktorý musí sprevádzať zvýšené povedomie verejnosti o zneužívaní detskej práce a žalostných pracovných podmienkach.

### NIČENIE PRÍRODY

Rastúci globálny dopyt po kobalte znamená, že životné prostredie Konga je vo veľkom ohrození, najmä ak sa neprijmú opatrenia na zabezpečenie udržateľnosti. Ťažba nerastných surovín v Kongu zahŕňa výrub stromov a výstavbu ciest, čo má negatívny vplyv na životné prostredie a biodiverzitu. Okrem toho, hoci je kobalt kľúčovou zložkou globálnej ekologizácie a obnoviteľnej energie, **jeho rýchla ťažba prispieva ku globálnemu otepľovaniu.** Ťažba kobaltu vytvára neuveriteľne vysoké emisie oxidu uhličitého a oxidu dusičitého a značnú spotrebu elektriny.

Inzercia

V reakcii na tieto tlaky viaceré svetové veľké technologické spoločnosti vrátane BMW Group, BASF, Samsung SDI a Samsung Electronics v roku 2019 spustili kampaň Cobalt for Development na podporu etických a bezpečnejších praktík v priemysle ťažby kobaltu v Kongu. Volkswagen sa k projektu pripojil v roku 2020. **S cieľom vykonávať remeselnú ťažbu kobaltu v malom meradle udržateľnejšie, Cobalt for Development bude prvé tri roky analyzovať a nachádzať spôsoby, ako možno zlepšiť životy pracovníkov a ich pracovné prostredie.**

Niektoré spoločnosti sa však zo strachu, že budú spájané so získavaním kobaltu prostredníctvom detskej práce, rozhodli úplne odstrihnúť dodávky materiálov od malých baníkov. Táto stratégia však ohrozuje živobytie v mnohých komunitách, ktoré sú vo veľkej miere závislé od tejto ťažby, pokiaľ ide o pracovné miesta a príjem.

**To zase podčiarkuje dôležitosť úplnej formalizácie malého kobaltového ťažobného priemyslu, ktorý predstavuje 20 % produkcie kobaltu v krajine.** Nám nateraz nezostáva nič iné len dúfať, že veľké firmy podniknú v spolupráci s tamojšou vládou správne kroky k zabezpečeniu vyšších štandardov pre pracujúcich.

*Aktualizácia pôvodného článku zo 4.1.2022*

Inzercia

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »