Vzájomné predchádzanie sa kamiónov na diaľnici je hotová katastrofa. Čo na túto činnosť hovorí zákon?

Zvyknete na diaľnici vídať takýto fenomén? Rozčuľuje vás to? Tak v tom nie ste sami. Nákladné autá nad 7,5 tony totiž na diaľnici predbiehať nesmú. Ako sa k tomu stavia zákon?
Vydané , zverejnil

Jazda po diaľnici by mala pre vodiča osobného vozidla predstavovať pohodu a relax. Miesta, kde je maximálna povolená rýchlosť aj 130 km/h, majú umožňovať vodičom rýchlejší presun z bodu A do bodu B. Avšak potom sa tu z ničoho nič objaví pretekár v kamióne, ktorý sa rozhodne celú diaľnicu zablokovať. Ako sa k takýmto vodičom stavia zákon?

**Vzájomné predchádzanie sa kamiónov na diaľnici je činnosť, ktorá vodiča normálneho osobného motorového vozidla dokáže poriadne vytočiť**. Najmä ak rýchlostný rozdiel medzi dvoma predbiehajúcimi sa kamiónmi je 2, niekedy dokonca až závratné 3 kilometre za hodinu.

### Ani zákon im nefandí

Takéto správanie sa vodičov kamiónov pritom nemá pochopenie ani v zákone. [**Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov**](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/#paragraf-35.odsek-3) totiž vo svojom **paragrafe 35 v časti Osobitosti premávky na diaľnici a ceste pre motorové vozidlá a v odseku 3** jasne hovorí:

„ *Vodič motorového vozidla kategórie N, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 7 500 kg, alebo vodič jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť presahuje 7 500 kg, nesmie pri jazde po diaľnici predchádzať iné motorové vozidlo.*“

Z uvedeného je teda jednoznačné, že predbiehanie akéhokoľvek vozidla kamiónom je na diaľnici vyslovene zakázané. Napriek tomu sa nájdu vodiči, ktorí daný predpis nerešpektujú.

### Stačí kamerový záznam

V takom prípade im hrozí pokuta [**podľa aktuálneho sadzobníku pokút až do výšky 100€**](https://striz.sk/wp-content/uploads/2021/03/sadzobnik-pokut-01072018.pdf). Navyše ak si myslia, že pri predbiehaní sú neohrození a pokuta sa im udeliť nemôže, sú na omyle. **V mnohých prípadoch totiž polícii na udelenie pokuty stačí kamerový záznam alebo fotografia, ktorá takéto správanie sa zachytáva**.

Samozrejme, aj tu musíme dodať, že dôkazový materiál musí byť vyhotovený v medziach zákona. Teda, že vodič nemôže počas vedenia motorového vozidla, ktoré ide za predbiehajúcimi sa kamiónmi používať mobilný telefón. Aké sú vaše skúsenosti s predbiehaním sa kamiónov na diaľnici? Stalo sa vám už niekedy, že ste za takýmito pretekármi museli stráviť pekných pár minút?

Môžete záznam nehody z autokamery použiť na Slovensku ako dôkaz?

Používanie kamier v autách je bežné, ale mnohí vodiči si nie sú istí tým, či záznam vôbec môžu zverejniť alebo odovzdať polícii či poisťovni. Na túto a ďalšie otázky odpovedáme v našej Poradni.

Inzercia

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


Pokračujte na ďalší príspevok »