Toto na cestách počas lockdownu nerobte! Riskovať sa neoplatí

> **Aktualizácia 2.11.2020: od začiatku novembra máte povinnosť pri sebe nosiť aj certifikát o negatívnom výsledku testu na koronavírus**. Čo musíte v aute mať a ako sa správať na cestách počas výnimočného stavu v krajine? Rozhodli sme sa dať dokopy to najdôležitejšie z oficiálnych opatrení a niekoľko podstatných rád navyše, ktoré by si každý motorista… Prečítať celé
Vydané , zverejnil

> **Aktualizácia 2.11.2020: od začiatku novembra máte povinnosť pri sebe nosiť aj certifikát o negatívnom výsledku testu na koronavírus**.

Čo musíte v aute mať a ako sa správať na cestách počas výnimočného stavu v krajine? Rozhodli sme sa dať dokopy to najdôležitejšie z oficiálnych opatrení a niekoľko podstatných rád navyše, ktoré by si každý motorista mal zobrať k srdcu.

### Neporušujte predpisy

Počas zákazu vychádzania môžete opustiť bydlisko len v určených situáciách, na cestách tak stretnete menej áut ako zvyčajne a mnohé komunikácie doslova zívajú prázdnotou. **To však neznamená, že prestávajú platiť dopravné predpisy.** Za žiadnych okolností neprekračujte maximálnu povolenú rýchlosť, dodržujte všetky platné nariadenia a predpisy. Policajti budú aj naďalej merať rýchlosť a vykonávať kontroly.

### Dôležité dokumenty

Podľa uznesenia č. 678/2020 (celé znenie na stránke Úradu vlády SR) môžete dochádzať do zamestnania, na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti. Avšak dokazovanie, že skutočne mierite do práce alebo z práce, nemusí byť tak jednoduché, preto je najlepšie nosiť so sebou potvrdenie od zamestnávateľa, že ste skutočne zamestnancom spoločnosti. V tomto potvrdení by mal byť uvedený aj čas výkonu práce a miesto jej výkonu.

Tento doklad uznesenie neuvádza ako povinný, napriek tomu odporúčame, aby ste si ho zabezpečili. Môžete si ho stiahnuť z tejto adresy zadarmo, vyplniť a nechať potvrdiť:

Stiahnuť doklady zadarmo:

Informácie sú z uznesenia Vlády SR č. 678/2020 (celé znenie na stránke Úradu vlády SR)

### Pozor na zver

Inzercia

Znížený pohyb áut dodáva zvieratám odvahu priblížiť sa k cestným komunikáciám. Ako všetci vieme, oplotenie slovenských diaľnic nemusí stopercentne zabrániť zvieratám vstup na tento typ komunikácie. **Zvýšte preto pozornosť a dôkladne sledujte krajnicu, obzvlášť keď sa na ceste nachádza málo áut,** ktoré by za normálnych okolností mohli zver hlukom aspoň odplašiť.

Pokiaľ zver vidíte v diaľke, postupne spomaľte a výstražným znamením dajte vedieť svojmu okoliu, že sa niečo pred vami deje. Niekedy si však zviera môžete všimnúť až na poslednú chvíľu, vtedy zásadne neodporúčame strhávať volant. Na diaľnici pri vysokej rýchlosti alebo na mokrej ceste totiž môžete dostať šmyk a napáchať oveľa väčšie škody než v prípade priameho stretu so zverou.

### Rúško v aute

S príchodom nových bezpečnostných opatrení a povinnosťou využívať ochranné rúško pri pohybe mimo vlastného obydlia sa mnohí vodiči rozhodli používať túto pomôcku aj v aute. **Opatrenia to však od vodičov nevyžadujú a nosenie rúška za volantom je dobrovoľné**. Túto ochrannú pomôcku by ste si však mali nasadiť vtedy, ak v aute cestujete s cudzím človekom, ktorého zdravotný stav nepoznáte.

Vodičom neodporúčame používať respirátor, ktorý je výrazne menej komfortný než klasické rúško. **Pokiaľ osoba cíti, že príjem vzduchu vyžaduje cez hrubú ochranu značné úsilie, odporúčame ho pred jazdou radšej zložiť dole.** Skôr než spomínaný stav hypoxie pocíti osoba značný diskomfort a pri dlhšom namáhaní aj bolesť hlavy. Za volantom by sme mali byť všetci v prvom rade uvoľnení a zásadne neodporúčame nosiť rúško ani respirátor, ak vás pri jazde akokoľvek obmedzuje.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »Oáza pre gurmánov už aj s novým ročníkom

  • Vyše 30 rokov na trhu a v súčasnosti jedno z najúspešnejších vinárstiev na Slovensku s množstvom domácich aj medzinárodných ocenení. Taká je bilancia rodinného vinárstva Matyšák.  Dnes sa môže navyše pýšiť aj úspešnou sieťou vlastných značkových predajní, kam práve v týchto dňoch prichádza aj nový ročník vín z ich prémiovej línie.