Páčil by sa vám elektrický skúter? V Bratislave spúšťajú ich zdieľanie.

Aktuálne je k dispozícii prvých devätnásť kusov. Prenajímať sa budú cez mobilnú aplikáciu. Vyskúšate?
Vydané Text: 

Poľská firma blinkee.city po úspechu na domácom trhu, kde svoje služby ponúka už v 28 mestách, zamierila do Bratislavy. Na jazdu budete potrebovať vodičský preukaz AM a aplikáciu vo svojom smartfóne. Na štart služby firma priviezla 19 skútrov, postupne flotilu plánuje rozšíriť na viac ako trojnásobok. Konečný počet prenajímaných skútrov je samozrejme otvorený, všetko bude závisieť od záujmu. Dlhodobý cieľ spoločnosti je však na úrovni 150 kusov. Ak sa služba osvedčí, firma plánuje svoje služby ponúkať aj v iných mestách na Slovensku.
**Ako na to?** Ak sa budete chcieť zaradiť medzi zákazníkov firmy, musíte absolvovať pomerne jednoduchú procedúru. Základom je samozrejme stiahnutie aplikácie, ktoré je k dispozícii pre obidve platformy. Následne sa zaregistrujete a vložíte fotku svojho vodičského preukazu a údaje z platobnej karty. Počkáte na schválenie registrácie a môžete začať jazdiť. Podľa vyjadrenia vedenia firmy, by schválenie registrácie nemalo trvať viac ako 24 hodín. Dodajme, že každý skúter má v odkladacom boxe uloženú ochrannú helmu.
**Čo za to?** Úhrada za používanie služby má minútovú tarifikáciu. Za 1 minútu jazdy zaplatíte 0,19 €, za minútu státia 0,09 €. Maximálne môžete za deň „prejazdiť“ 22 €. Kto však plánuje využívať elektrický skúter dlhodobo a má ho kde parkovať a nabíjať, asi siahne po vlastnom. Dodajme, že prenajímané skútre s pne nabitým akumulátorom dokážu najazdiť približne 60 kilometrov a jazdia maximálnou rýchlosťou 45 km/h. **Kde môžete skúter zaparkovať?** Skúter budú môcť klienti zaparkovať vo vyhradených zelených zónach. O ich umiestnení informuje aplikácia. Možnosť zaparkovať skúter nie je obmedzená nabíjacou infraštruktúrou. Skútre sa totiž nenabíjajú, firma v nich mení akumulátory priamo na mieste, kde s zaparkované.
**Kde možno jazdiť?** Elektrický skúter je motorové vozidlo, a tak s ním logicky nemožno jazdiť po pešej zóne alebo chodníkoch a ani nikde inde, kde je zákaz vjazdu motorových vozidiel. Zdieľanie prvkov ekologickej mobility má veľkú budúcnosť. V niektorých mestách už funguje zdieľanie elektrických bicyklov a kolobežiek, počet miest zapojených do tohto projektu neustále rastie. Dúfajme preto, že sa samosprávy začnú tejto problematike venovať z tej pozitívnejšej stránky. A ľuďom ochotným presadnúť na ekologickú dopravu namiesto zákazov a obmedzení začnú vytvárať podmienky.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023