Kedy k dopravnej nehode volať políciu?

Hoci sme po dopravnej nehode v strese, mali by sme postupovať s chladnou hlavou. Skratové správanie sa nám totiž môže spôsobiť ďalšie problémy. Na čo si dať pozor?
Vydané  Text: 

Zákon veľmi presne špecifikuje, kedy k nehode políciu volať musíme. Neznamená to teda, že ju volať nemôžeme. To je fakt, ktorý si málo kto v strese uvedomí. **Možnosť zavolať políciu zvážte vždy keď ten, kto vám škodu spôsobil, má snahu veci zľahčovať**. Veľmi dôležité je **správne odhadnúť výšku škody**. Toto je dnes veľmi ťažké, súčasné autá sú totiž plné elektroniky a rôznych snímačov. Aj na prvý pohľad drobná parkovacia škoda sa teda môže v hodnote opravy bez problémov vyšplhať cez zákonom stanovenú sumu. Škoda malého rozsahu, ku ktorej políciu volať nemusíme, je približne do 4000 €. Druhým zásadným problém je to či ten, kto vám škodu spôsobil to prizná, alebo sa snaží lavírovať a **vyhýba sa vypísaniu a podpísaniu záznamu o nehode**. Ak sa snaží vyhovárať a nie je ochotný prevziať zodpovednosť, s privolaním polície vôbec neváhajte. Na mieste a väčšinou bez svedkov, vám totiž vinu priznať môže, no na druhý deň môže byť všetko inak. Môže napríklad tvrdiť, že konal v strese a pod nátlakom. Do svojej poisťovne síce škodu nahlási, no bude tvrdiť, že sa vinníkom necíti. Ak si na jednoznačné priznanie viny nedáte pozor, čaká vás veľmi dlhé dokazovanie. Tretím veľmi častým problémom pri dopravných nehodách je **snaha dohodnúť sa v hotovosti**. Skrátka nič nevypisovať. Veď sa vlastne nič vážne nestalo. Možno nie, možno áno. Aj naoko iba udretý lakeť môže prerásť do vážnejších zdravotných následkov, to isté možno povedať aj v prípade poškodenia vozidla. Ak nemáte o nehode záznam, škodca vám to hneď na druhý deň celkom určite poprie a máte problém. Kde niet dôkazu… Z miesta nehody teda v žiadnom prípade neodchádzajte skôr, než vám škodca podpíše správu o nehode. Ak to odmieta, okamžite volajte Políciu. V rámci nahlásenia dopravnej nehody povedzte, že škoda odmieta priznať vinu. **Čo hovorí zákon** Podľa § 64 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke (ďalej len „zákon“) sa za dopravnú nehodu považuje udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej: – sa usmrtí alebo zraní osoba – sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie – uniknú nebezpečné veci – na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona, čo predstavuje približne 4 000 EUR. POZOR Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, pri ktorej sa účastníci nedohodli na jej zavinení, ak je niektorí z vodičov **pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky** alebo ak účastník škodovej udalosti nezastavil bezodkladne svoje vozidlo, nepreukázal svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti alebo mu neposkytol údaje o poistení vozidla.
Pokračujte na ďalší príspevok »Výrazný facelift

Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov.

   Nový Spring zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu. Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.  
 • SERVIS

  Komfort vďaka odhlučneniu auta: Pozrite sa, ako vyzerá proces dodatočného odhlučnenia Škody Kodiaq

 • Nepríjemné zvuky počas jazdy? Takto si odhlučníte auto aj po rokoch!

   Dodatočné odhlučnenie auta výrazne zníži hluk, zvýši komfort pri cestovaní a chráni interiér aj pred tepelnými stratami. Koľko to stojí a ako ovplyvní odhlučnenie spotrebu a jazdné vlastnosti?