AKTUALIZOVANÉ: Autolekárničky a ich zmeny, čo sa mení, odkedy a prečo?

Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa zmien v povinnej výbave automobilov.
Vydané , zverejnil

Autolekárnička je povinná výbava automobilov, pretože obsahuje nástroje potrebné k poskytnutiu prvej pomoci. Uplatnenie autolekárničky nachádzame v prípadoch, keď sa udeje dopravná nehoda a poskytujeme prvú pomoc, ale aj vtedy, keď sa staneme svedkami zranenia cyklistov, motocyklistov či chodcov.

Význam prítomnosti autolekárničky v automobiloch nemožno podceňovať napriek tomu, že drvivá väčšina ľudí nerozumie jej obsahu, ani spôsobu použitia jednotlivých predmetov a nástrojov. Dovedna je ich sedemnásť a ich prítomnosť je definovaná zákonom od mája 2009. Zmeny tak prichádzajú po desiatich rokoch.

Podľa súčasnej legislatívy musí byť autolekárnička oranžovej farby a na obale musí obsahovať biely kríž, čo je medzinárodne rešpektovaný symbol. Vyhotovenie jej obalu môže byť textílne alebo tvrdé plastové.

Každá autolekárnička má dátum použiteľnosti ako celku, ale aj jednotlivých častí. Policajti dnes kontrolujú dátum platnosti celku. Aj to sa s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro zmení a autolekárničky budú časovo neobmedzené tak, ako to je od minulého roka v Českej republike.

Autolekárničky môžu mať textílny alebo plastový obal, podstatný je ich obsah. Od roku 2009 musia obsahovať aj kartu s návodom na poskytnutie prvej pomoci.

Už niekoľko rokov prebieha verejná diskusia na tému platnosti autolekárničiek. Má sa za to, že v súčasnosti používaný systém vyžadujúci neustále nakupovanie nových autolekárničiek je zastaralý a zbytočný, spôsobuje plytvanie materiálom. Predmety v autolekárničke vplyvom času nestrácajú svoje pôvodné vlastnosti, preto je čas exspirácie irelevantný. Túto diskusiu sleduje aj štát, ktorý sa odhodlal spraviť zmeny.

Po novom budú lekárničky bez doby použiteľnosti, teda nebudú mať uvedený dátum spotreby (dátum exspirácie). Ak práve teraz máte v aute autolekárničku s exspiráciou napríklad v novembri 2019, po tomto termíne ju už meniť meniť nemusíte, pretože termín už viac nebude kontrolovaný policajtmi, ani pracovníkmi na STK. **Podmienkou však je, aby bol obsah autolekárničky kompletný, nerozbalený a nepoužitý**. Ak budete voziť lekárničku s poškodeným alebo použitým obsahom, policajti vás napomenú alebo vám udelia pokutu.

Ministerstvo dopravy a Ministerstvo zdravotníctva zavádzajú uvedené zmeny do platnosti **od 1. novembra 2019**.
**Dovtedy máme povinnosť používať autolekárničky s korektnou dobou použiteľnosti**.


*Pôvodný článok o zmenách v autolekárničkách z januára sme aktualizovali 7. októbra 2019*

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.