Američania overovali bezpečnosť detí v autách, Toyota, Lexus a Subaru dopadli na výbornú

Americká organizácia pre bezpečnosť cestnej premávky IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) zverejnila výsledky najnovších testov inštalácie detských autosedačiek v automobiloch. Výborné výsledky získali Toyota a Lexus, ako aj Subaru.
Vydané , zverejnil

### Lexus, Toyota a Subaru sú na špičke v bezpečnosti

V tohtoročných testoch získali **najvyššie ocenenie Good+** modely Lexus RX a UX, Toyoty Avalon, Camry, Corolla hatchback, Prius a RAV4.

Vozidlá značky Lexus a Toyota získali 7 najvyšších hodnotení a jedinou značkou, ktorá dosiahla rovnako vysoké skóre, bolo Subaru.

Stojí za zmienku, že Lexus bol tiež jediným producentom prémiovej triedy, ktorého dva modely získali najvyššie skóre.

Dobré hodnotenie Good bolo udelené aj ďalším vozidlám japonských značiek. V prípade Lexusu je to ES, IS, NX a RC, v prípade značky Toyota modely C-HR, Highlander a Prius Prime.

### Dôležité kritériá

Pri hodnotení brali odborníci z IIHS do úvahy to, ako hlboko sú upevňovacie prvky autosedačky v priestore medzi operadlom a sedadlom a aký uhol vytvárajú. Posudzovali tiež silu potrebnú na pripevnenie autosedačky do úchytného systému, ako aj umiestnenie horných upevňovacích popruhov.

### Kto vykonával testy?

Organizácia pre bezpečnosť cestnej premávky IIHS od roku 2015 testuje nové modely automobilov aj z hľadiska jednoduchosti upevnenia detských autosedačiek. Vychádza z predpokladu, že čím je montáž autosedačky jednoduchšia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude upevnená správne a zaručí maximálnu ochranu vo chvíli nehody. Na americkom trhu platí pre správny spôsob pripevnenia detských autosedačiek k automobilu normovaný spôsob LATCH (Lower Anchors and Tethers for Children), ktorý je ekvivalentom európskeho ISOFIX-u.

Inzercia

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


Pokračujte na ďalší príspevok »Oáza pre gurmánov už aj s novým ročníkom

  • Vyše 30 rokov na trhu a v súčasnosti jedno z najúspešnejších vinárstiev na Slovensku s množstvom domácich aj medzinárodných ocenení. Taká je bilancia rodinného vinárstva Matyšák.  Dnes sa môže navyše pýšiť aj úspešnou sieťou vlastných značkových predajní, kam práve v týchto dňoch prichádza aj nový ročník vín z ich prémiovej línie.