Limuzína Bentley Flying Spur má s motorom TSI výkon ako superšporty

Nová generácia špičkovej limuzíny Flying Spur od značky Bentley je na svete a všetky jeho údaje sú mimoriadne pôsobivé. Zdá sa, že na tomto aute nie je obyčajné vôbec nič, ani len šitie na sedadlách.
Vydané Text: 

Nová generácia superluxusnej limuzíny Bentley Flying Spur je na svete, hoci sa pôvodne očakávalo, že sa predvedie až pri príležitosti otvorenia autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom v septembri. Automobilka pritom druhú generáciu uviedla iba v roku 2014. Vo svete ultra prémiových automobilov je to síce možno iba druhá polovica životného cyklu modelu, ale zmeny v autopriemysle v posledných rokoch prinútili automobilku prepracovať model nanovo. Podľa slov Bentley sa jedná o najprepracovanejší superluxusný športový sedan na svete. Čo ho viedlo k týmto odvážnym slovám?
V prvom rade skutočnosť, že v porovnaní s predchádzajúcou generáciou je nový Flying Spur kompletne prepracovaný. Stojí na podvozku MSB z modelu Continental GT a oproti minulej generácii narástol rázvor kolies až o 130 mm. A od Continentalu GT má Flying Spur dlhší rázvor až o 300 mm. Limuzína (alebo sedan) využíva pohon všetkých štyroch kolies a rovnako ich všetky natáča do zákruty. O presné natočenie zadných kolies sa stará elektronika. Na prednej hrane kapoty sa nachádza logo automobilky štylizované do podoby akéhosi krídla a počas jazdy sa dokáže zasunúť. Rovnako v Rolls-Royce je dôvodom bezpečnosť chodcov a cyklistov, ktorí by eventuálne preleteli cez kapotu v dôsledku kolízie. Vysoko estetickým doplnkom je chrómová linka ťahajúca sa uprostred prednej kapoty po celej jej dĺžke.
Pod touto kapotou pracuje mimoriadny motor TSI. Má 12 valcov s usporiadaním W12, dvojité preplňovanie, zdvihový objem 6,0 litra, maximálny výkon 466 kW (626 k) a max. krútiaci moment závratných 900 Nm! Vďaka tomuto krútiacemu momentu automobil akceleruje z nuly na rýchlosť 100 km/h už za 3,8 sekundy a najvyššia konštrukčná rýchlosť predstavuje 333 km/h. Evokujú vo vás tieto údaje limuzínu alebo skôr superšport? Riadenie motora je zabezpečené prostredníctvom 8-stupňovej automatickej dvojspojkovej prevodovky ZF. Automobilka vo svojej tlačovej správe uvádza aj 48-voltovú elektrickú sieť, ktorá napovedá o hybridnom pohone vozidla. O ňom síce výrobca ešte nehovorí nič, ale z kuloárov vieme, že sa bude jednať o pohon známy z Bentaygy Hybrid, teda o konfiguráciu spaľovacieho motora 3,0 V6 (225 kW) a elektromotora (94 kW).
A mimochodom, čo sa týka toho šitia, ktoré spomínam v perexe článku – automobily značky Bentley sú vyrábané ručne a platí aj pre čalúnenie interiéru. Samozrejme, že majstri používajú pri svojej práci stroje, lenže v porovnaní s ostatnými automobilkami si Bentley potrpí na to, aby boli jeho vozidlá vyrábané s ohľadom na tradície a poctivú remeselnú prácu.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.