PRVÁ JAZDA – Honda CR-V Hybrid je ekologické auto bez kompromisov!

Krátka charakteristika Hondy CR-V Hybrid. Je to hybridné SUV, ktoré vás pre svoje zelené ideály nenechá trpieť. Ani v meste a ani na diaľnici.
Vydané Text: 

Symbióza kilowattov a ampérov je hudbou budúcnosti. Automobiloví výrobcovia sa prispôsobujú politickým požiadavkám, všeobecným náladám a aj novým emisným normám, ktoré v Európe zaútočia naplno po roku 2020. A to znamená jedno. **Elektromobilov a elektrifikovaných verzií začne z roka na rok v ponuke automobiliek pribúdať.** Nevyhne sa tomu ani nová Honda CER-V, mimochodom, tretie najpredávanejšie SUV vo svojej kategórii. Nafta je out, hybrid je in. Prepáčte mi mix slovenčiny s angličtinou, no taký je trend.
Konštrukčná filozofia Hondy je diametrálne odlišná od všetkých ostatných výrobcov. V tomto prípade nehľadajte pod kapotou paralelný systém dvoch agregátov s prevodovkou. Honda CR-V je absolútne iná. **Ak by sme chceli zjednodušene opísať techniku pod kapotou, tak v podstate je hybridná CR-V až do rýchlosti 120 km/h čistým elektromobilom,** po prekročení tejto hranice začne spaľovací motor poháňať predné alebo všetky kolesá prostredníctvom prevodu až do rýchlosti 140 km/h, potom sa opäť do hry pripojí aj elektromotor, ktorý začne pomáhať spaľovaciemu motoru. Znie to komplikovanie, funguje vynikajúco. Teda tak, že to vodič nijako nevníma. Túto technológiu poznačuje Honda ako i-MMD, čiže inteligent Multi Mode technology.
Základom systému je 2,0-litrový atmosférický štvorvalec, ktorý poháňa generátor prúdu. Ten nabíja 1 kWh lítium-iónovú batériu, a zároveň zásobuje prúdom elektromotor, ktorý poháňa kolesá. Hybridná CR-V je schopná jazdiť aj v čisto elektrickom režime, maximálny dojazd je v tomto prípade dva kilometre, potom sa aktivuje spaľovací motor. **Fascinujúce na spomínanej technológii je jej fungovanie. Prechody medzi jednotlivými režimami nie je vôbec cítiť, ak chcete, môžete funkciu systému sledovať na prístrojovom paneli.** Prepínanie režimov nemá šancu vodič ovplyvniť, jedinou voľbou je čisto elektrický režim EV. Ak je batéria nabitá, môžete sa tešiť na absolútne ticho.
A to je zrejme jediné vzrušenie, ktoré vás čaká. Aj počas jazdy so zapnutým benzínovým motorom sa prejavovala Honda CR-V Hybrid ako extrémne tichý spoločník. Ak sa so spolujazdcom pohádate, zvuk motora vám trápne ticho rozhodne nepreruší. Skôr to bude zvuk pneumatík, ktoré na hrubom asfalte budete počuť. Konečná bilancia hybridnej verzie vyplýva z priemernej spotreby. **V mestskej premávke sme dosiahli 4,6 litra benzínu na 100 kilometrov, čo je vynikajúca hodnota, kombinovaný diaľničný a mimomestský režim sme odjazdili s priemernou spotrebou sedem litrov.** Resumé? V zásade platí pravidlo: Ak využívate auto väčšinou v meste, hybridná Honda CR-V je horúci kandidát. HYBRID AJ S POHONOM VŠETKÝCH KOLIES Verzia 2.0 i-VTEC Hybrid, FWD 2.0 i-VTEC Hybrid AWD Usporiadanie/počet valcov R/4 Prevodovka/počet stupňov -/1 Zdvihový objem cm3 1 993 Najvyšší výkon kW (k) pri ot./min. 107 (145)/6 200 Najvyšší krút. moment Nm pri ot./min. 175/4 000 Najvyšší výkon el. motor kW (k) 135(184) Najvyšší krút. moment el. motor Nm 315 Dĺžka x šírka x výška mm 4 600 x 1 855 x 1 679 Batožinový priestor dm3 467 – 1 694 Najvyššia rýchlosť km/h 180 Zrýchlenie s 8,8 Kombinovaná spotreba l/100 km 5/5,4/5,3 Emisie g CO2/km 120 Cena eur 29 990 34 990
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.