20 kilometrov šokujúcej jazdy v protismere

Súd uznal 46-ročného Shauna vinného z vraždy za nehodu, spôsobenú počas bezhlavej a riskantnej jazdy.
Vydané Text: 

**Perth, Western Austrália** – Vo februári minulého roku istý Shaun Southern (46) po dni strávenom lovením rýb na juhozápade Austrálie náhle opustil miestnu pláž a vydal sa na bezohľadnú, 20 kilometrov dlhú jazdu vo svojom Toyota LandCruiser, ktorú zakončil čelnou zrážkou s náhodne vybraným automobilom. Usmrtil v ňom nevinnú vodičku. Podľa videa zachyteného svedkami sa Shaun z vedľajších ciest dostal až na hlavný ťah spájajúci mesto Perth s južnými časťami štátu, kde vo vysokej rýchlosti, bezdôvodne a veľmi riskantne jazdil často v protismere, kde nútil desiatky proti idúcich vodičov uhýbať sa mu v snahe zabrániť nehode. Svoju jazdu zakončil čelnou zrážkou s protiidúcim vozidlom na rovnom úseku cesty, kde je rýchlostný limit 110 km/h, usmrtením 61-ročnej vodičky proti idúceho vozidla, ťažkým zranením jej spolujazdkyne a seba samého. Dlho nebolo jasné, či bude vôbec možné ho trestne stíhať.
Vyšetrovanie ukázalo, že vodič automobilu pred jazdou požil väčšie množstvo návykových látok, pričom odber krvi tri hodiny po nehode preukázal až **50-násobok množstva drogy považového za intoxikáciu**. Toto, spolu s výpoveďami svedkov, video záznamami a posudkami odborníkov, presvedčilo súd, ktorý uznal Shauna vinného z vraždy a z pokusu o úmyselne zabitie. V nasledujúcich dňoch súd rozhodne o výške trestu po zvážení názoru obetí, a ľútosti, ktorú obvinený preukázal prostredníctvom svojho právnika. Southern si na udalosti z kritického dňa údajne nepamätá, no napriek tomu je presvedčený, že jeho jazda nebola pokusom o samovraždu. V konečnom dôsledku výška trestu nebude až tak dôležitá, omnoho dôležitejšie je, že aj napriek udalostiam ako tieto, si každý deň sadá za volant príliš mnoho *blbcov* vedome a úmyselne vystavujúcich seba a ostatných účastníkov premávky nebezpečenstvu zranení a strát na životoch.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023