Fotogaléria: Nové Audi Q8 je prvé SUV-kupé z Bratislavy

Trvalo to naozaj veľmi dlho, ale dočkali sme sa. Dlho očakávané SUV kupé od značky Audi je realitou a vyzerá ešte lepšie, ako sme predpokladali. V launchovacej oranžovej úprave karosérie vynikajú detaily jeho karosérie, ktoré nadobudli priam postmoderných čŕt.
Vydané Text: 

### Má dĺžku takmer päť metrov, šírku dva metre a pôsobí ako musclecar veľkých esúvečiek. Stojí na podvozku Q7 a bude konkurovať automobilom BMW X6 a Mercedes-Benz GLE Coupe. Strecha je o 4 cm nižšie a zadný previs o 66 mm kratší ako u Q7, novinka má navyše bezrámové okná dverí a priemer diskov môže v najvyššej výbave dosiahnuť až 22 palcov. Najmenšie možné kolesá, aké možno na Q8 osadiť, majú priemer 19 palcov. Svetlá výška je skvelých 254 mm. Finálna verzia autombilu sa v porovnaní s konceptom sa líši v niekoľkých kľúčových prvkoch. V prvom rade je to samotná predná maska, ktorá napokon obsahuje tradičný gril kryjúci chladič. Výrobca do základnej verzie nenamontuje tie príťažlivé vertikálne mreže, ktoré sa objavovali na koncepte a do hotovej verzie automobilu napokon výrobca pridal aj tradičné kľučky dverí, v koncepte boli línie dverí čisté a neprerušené, ako to má Tesla. Profil nového Audi Q8 však vyzerá skvele, kombináciu SUV-kupé predvádza v odlišnej forme, než ktorú využívajú Mercedes-Benz GLE Coupe a BMW X6. Spodná hrana zadného okna v Q8 nie je tak výrazne zvýšená v porovnaní so zvyškom bočnej línie vozidla, preto pôsobí o niečo menej robustne, viac atleticky.
Zaujímavosťou je, že hlavné svetlá sú zatmavené, čím Audi odkazuje na Quattro Coupé z 80. rokov. Hlavné svetlomety sú teda nenápadné a počas dňa ľahko prehliadnuteľné, tie viditeľné sú v skutočnosti iba denné LED svetlá.
Napriek skrátenému zadnému priestoru zostáva v Q8 veľa priestoru: kufor má štandardný objem 605 litrov, čo je dosť pre celú rodinu. Ak by tento priestor aj tak nestačil, zadné sedadlá sa dajú sklopiť.
Predná časť interiéru je prakticky identická s limuzínou Audi A8, priestoru dominujú displeje a moderná interpretácia luxusu, v ktorom sa počíta aj s rozsiahlymi lesklými plochami. Mechanické ovládače a tlačidlá v automobilke pomaly strácajú slovo a nahradzujú ich virtuálne tlačidlá a iné jemné ovládacie prvky, napríklad ovládanie klimatizácie je kompletne vyriešené cez rozmerný dotykový displej s inverznou grafikou.
Motorizácie nového Audi Q8 počítajú so 48-voltovým elektrickým doplnkovým pohonným systémom typu „mild hybrid“, ktorý bude autám dopomáhať dosahovať nižšiu spotrebu paliva a teda aj nižšie emisie skleníkových plynov. Hybridný pohon dostane aj neskôr dostupný naftový variant. Prvým motorom bude v čase spustenia predaja v roku 2019 vidlicový 6-valec 3,0 TDI s výkonom 210 kW a krútiacim momentom 600 Nm. Neskôr sa do predaja dostane slabšia verzia motora 3,0 TDI (170 kW) s označením 45 TDI a benzínový 6-valec 3,0 TFSI (250 kW).
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023