Head-up displej: V minulosti nástroj na zabíjanie, dnes pomocník

Head-up displeje (HUD) sa už dostali aj do áut, ktoré nepovažujeme za prémiové. Sú to šikovné pomôcky, vďaka ktorým môže vodič venovať pozornosť vozovke a neobracať pohľad na palubovku. V minulosti to však určite nebol taký pomocník, ktorý by mal zvýšiť bezpečnosť – jeho uplatnenie bolo výlučne vojenské.
Vydané , zverejnil
Head-up displej na čelnom skle BMW radu 7 s navigačnými pokynmi

Vojenské technológie určené na účinnú likvidáciu nepriateľa sa dostávajú do automobilov už niekoľko rokov. Ich úloha je však presne opačná. Namiesto zabíjania zvyšujú bezpečnosť na cestách a stávajú sa súčasťou príplatkovej výbavy aj cenovo dostupnejších áut.

Začiatky tejto technológie sa datujú do šesťdesiatich rokov minulého storočia. Vo vojenských lietadlách a vrtuľníkoch mali za cieľ minimalizovať informačné preťaženie pilota tým, že priamo v jeho zornom poli na čelnom skle sústreďovali najdôležitejšie informácie, potrebné na rýchlu reakciu. Ak ste videli napríklad film Top Gun, viete o čom je reč.

Pôvodná grafika head-up displejov používaných v armáde

Tom Cruise v ňom pomocou zamerania nepriateľa na Head-up displeji likviduje nepriateľské MIG-y jedna radosť. Prvým osobným automobilom s touto technológiou sa v roku 1988 stal Oldsmobile Cutlass Supreme. Od tej doby však uplynulo pekných pár rokov a dnes je tento užitočný doplnok po technickej aj funkčnej stránke omnoho ďalej.

Prvým osobným automobilom s technológiou head-up displeja sa v roku 1988 stal Oldsmobile Cutlass Supreme

To, že sa špičková technológia pôvodne vyvíjaná v utajených armádnych laboratóriách, dostáva aj do osobných automobilov, nie je nič nové. Snáď najznámejšou je navigačná technológia GPS, pôvodne určená na presné zameranie a následnú likvidáciu nepriateľského cieľa. Aj aktívne odpruženie podvozka malo svoj pôvod vo vojenských stíhačkách.

S masovejším uplatnením head-up displejov v automobiloch začalo BMW, technické riešenie pre automobilku dodávala spoločnosť Siemens VDO. Princíp funkčnosti automobilového head-up displeja nie je vôbec komplikovaný, ale musí byť správne nastavený, aby bol použiteľný. Obraz totiž musí byť zreteľne čitateľný aj počas slnečného dňa i za šera.

Head-up displej na čelnom skle BMW radu 7, zobrazenie aktuálnej rýchlosti

Princíp tkvie v displeji, ktorý sa nachádza pod čelným sklom a ktorý zobrazuje obsah zrkadlovo. Obraz z tohto displeja sa odráža buď priamo na čelné sklo alebo na samostatné sklíčko, ktoré sa pri štarte auta vysunie z palubnej dosky. To, čo vodič vidí akoby nad prednou kapotou, je v skutočnosti iba odraz, respektíve projekcia.

Moderné HUD zobrazujú údaje v základnej grafike, často farebne, aby vodič nebol rušený, ale aby mal okamžite k dispozícii všetky potrebné informácie k jazde.

Head-up displej vyrobený z mobilu pomocou aplikácie Sygic

Head-up displej z mobilu

Existujú riešenia, ktoré umožňujú vytvoriť head-up displej napríklad aj z obyčajného mobilu. Napríklad taká slovenská navigácia Sygic ponúka funkciu HUD, kedy sa displej začierni a svetlými symbolmi sú zobrazené iba navigačné pokyny a vybrané údaje o jazde. Mobil si v tomto režime položíte na palubnú dosku priamo pred seba tak, aby sa na čelnom skle odrážal displej telefónu. Cez deň to nie je veľmi praktické, pretože sa vám do čelného skla odráža celý telefón, ale za šera a večer je výsledný efekt naozaj pôsobivý.


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.