Lyžiarske legendy

Hladina adrenalínu sa vám zvýši už len pri pohľade na niektoré pretekárske trate v Rakúsku. Vďaka niekoľkým obchádzkam ich však dokážu zvládnuť aj priemerní lyžiari.
Vydané , zverejnil
(c) OŐ Tourismus / HIWU

Preteky v Kitzbüheli

Z rakúskych Álp pochádza veľa lyžiarskych legiend. Mená ako Toni Sailer, Franz Klammer a Hermann Maier však spája jedno mýtické miesto: kitzbühelská zjazdovka Streif.

Streif v Kitzbüheli (c) KSC / HKR

Miesto: Kitzbühel Vrch: Hahnenkamm Výška: 1.710 metrov Pretekárska trať: Streif.

Už len názov zjazdovky vyvoláva v športových nadšencoch rešpekt. V polovici januára sa v Kitzbüheli koná Hahnenkammský zjazd na jednej z najnebezpečnejších pretekárskych tratí na svete. Na zjazdovke Streif so sklonom až 85 % a maximálnou rýchlosťou 150 km/h sa hladina adrenalínu vyšplhá na maximum aj u najskúsenejších lyžiarov. Na víťazov týchto legendárnych pretekov sa však nezabúda ani po rokoch: ich mená nesú kabínkové lanovky Hahnenkammskej lanovej dráhy.

The World Cup Slope v Bad Kleinkirchheim (c) Arno Gruber

Príkry svah s obchádzkou

Tak ako každý, kto ju pokoril, prešla aj zjazdovka Streif značným vývojom. Asi pred 90 rokmi sa tu lyžiari zišli na prvé medzinárodné preteky „Downhill Only“. Najrýchlejší zjazdári vtedy dosiahli priemernú rýchlosť „len“ 22,5 km/h. Dnes má Streif impozantnú dĺžku 3.312 metrov. Vďaka niekoľkým obchádzkam strmých úsekov však nemusí každý lyžiar zvládnuť zjazdovku tak ako svojho času Franz Klammer či „Herminátor“ Hermann Maier.

Prominenti kam oko dovidí

Termín Hahnenkammského zjazdu majú červenou farbou v kalendári poznačený nielen pretekári. Každý rok sa tu stretávajú prominentní hostia z celého sveta, ktorí fandia svojim obľúbencom. K stálym návštevníkom tohto jedinečného podujatia patrí napríklad aj „Terminátor“ Arnold Schwarzenegger.

Hankenkamm Race v Kitzbüheli (c) KSC / HKR

Kitzbühel a ďalšie hviezdy

Podobný kultový status ako Streif má aj legendárny nočný slalom na Planai v štajerskom Schladmingu. Tento vzrušujúci sviatok všetkých lyžiarov prichádza do lyžiarskeho regiónu 4-Berge-Skischaukel osláviť až 45.000 návštevníkov. Svoje lyžiarske zručnosti môžu otestovať na rakúskych pretekárskych tratiach Svetového pohára: Saalbach-Hinterglemm, Flachau, St. Anton am Arlberg a Hinterstoder. Lyžiarsku sezónu každý rok slávnostne odštartujú v Söldene a kto je vskutku veľmi ambiciózny, môže zdolať olympijskú trať na vrchu Patscherkofel v Innsbrucku.

Viac informácií nájdete na stránkach Austria.info

Inzercia


Pokračujte na ďalší príspevok »