Na zvýšenie platov tlačia aj poľskí zamestnanci Volkswagenu, štrajk zatiaľ nechcú

Inšpirovali sa Slovákmi? Odbory aj zamestnanci žiadajú pomerne veľké zvýšenie platov a ďalšie bonusy.
Vydané Text: 

Koncom júna sme informovali o tom, že slovenskí zamestnanci bratislavského výrobného závodu Volkswagen štrajkujú za zvýšenie platov. Pre vytrvalosť odborov a opodstatnenosť ich nárokov sa nakoniec podarilo zamestnancom vybojovať lepšie platové podmienky. Prípad moderných odborov vo Volkswagene je príkladom toho, že postaviť sa za zamestnancov má zmysel a lepšie podmienky sa dajú dohodnúť takmer vždy. So svojím bojom o lepšie finančné ohodnotenie teraz prichádzajú aj Poliaci. Poľskí zamestnanci nemeckého koncernu minulú nedeľu dokonca zorganizovali verejné vystúpenie, že majú záujem o vyššie platy.

Vyjednávanie prebieha, zatiaľ bez výsledku

Odborové zväzy Solidarity koncernu Volkswagen v Poznani už niekoľko týždňov jednajú s vedením spoločnosti na lepších pracovných podmienkach. V auguste predložili zástupcom nemeckého koncernu jedenásť návrhov, z nich medzi najdôležitejšie patrí zvýšenie základného platu o 1000 poľských zlotých (235,80 eur) v hrubom, vyššie bonusy, príspevky k mzde a nové zmluvy pre zamestnancov agentúry pre dočasné zamestnanie. Prvé stretnutie zástupcov odborov s vedením spoločnosti sa uskutočnilo začiatkom septembra, ale odvtedy sa nedosiahla žiadna dohoda. Predstavitelia Volkswagenu uviedli, že požiadavky odborov boli príliš vysoké. Odbory preto minulú nedeľu zorganizovali akciu, na ktorej mali požiadavky na koncern podporiť aj samotní zamestnanci a prezident celoštátnych odborov Piotr Duda. Volkswagen Poznań vyrába autá v troch poľských závodoch – v Antoninke, Swarzędzi a Białężyce. Odbory a zamestnanci tvrdia, že finančné ohodnotenie by malo zodpovedať nárastom produkcie. Zároveň však tvrdia, že nechcú ísť do štrajku.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.