Advertisement

Advertisement

Ako funguje diferenciál? Video spred pol storočia to vysvetľuje najlepšie

Diferenciál je kľúčový komponent pohonu automobilov.
Vydané  Text: 


Advertisement
Máme radi staré filmy o autách. Zdá sa, že v dobe, keď ešte počítače nevedeli pripravovať šikovné animácie, vedeli filmári oveľa praktickejšie a zrozumiteľnejšie vysvetľovať princípy a postupy. Dobrou ukážkou tohto tvrdenia je krátky film o tom, **ako funguje diferenciál na automobiloch**. Nie je to tak jednoduchý princíp, aby prišiel na um laikovi iba tak z ničoho nič, ale keď si pozriete štvorminútové video, budete v tom mať jasno. ### Podstatou sú rozdielne rýchlosti kolies Podstatou myšlienky, ktorá stála pri zrode diferenciálu, je nasledovný predpoklad: keď automobil prechádza cez zákrutu, kolesá na vnútornej strane oblúka prekonávajú menšiu vzdialenosť, zatiaľ čo tie vo vonkajšom oblúku väčšiu. To znamená, že tie vnútorné (teda ľavé alebo pravé podľa smeru zákruty) sa musia točiť pomalšie. V minulosti, keď si s týmto problémom konštruktéri nevedeli poradiť, napájali na motor iba jediné koleso na celom vozidle. To však, celkom prirodzene, nebolo ideálne riešenie. Problém bolo už len prechádzanie cez mierny terén. Keď sa toto jediné koleso dostalo do vzduchu, stál s ním aj celý automobil. Diferenciál je dnes oveľa komplikovanejší ako mechanizmus v krátkom filme, ide o veľmi dôležitý komponent pohonu, ktorý podlieha evolúcii a malým revolúciám. Moderný elektronický diferenciál je síce principiálne podobný tomu jednoduchému, umožňuje však priebežnú zmenu nastavení pre lepšiu kontrolu kolies a tak aj celého podvozka. Dnes poznáme diferenciál otvorený a samosvorný, dá sa ovládať elektronicky a podľa potreby môže byť jeho funkciou aj uvedenia vozidla do kontrolovaného pretáčavého šmyku, teda driftu. ### Elektricky poháňané kolesá V ére elektromobilov prichádza na rad aj technológia pohonu, v ktorej je každé z hnaných kolies roztáčané samostatným elektrickým motorom s možnosťou presného dávkovania krútiaceho momentu prostredníctvom riadiacej jednotky. Takto je možné získať také jazdné vlastnosti, ktoré by s pomocou jednoduchého diferenciálu nikdy neboli možné.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.