Šrotovné pokračuje s menším rozpočtom

Slovenská vláda sa na včerajšom zasadnutí dohodla na podmienkach druhého balíka šrotovného.
Vydané Text: 

2615:”

Slovenská vláda uvoľní na šrotovné ďalších 22,1 milióna eur (približne 665 miliónov Sk), čo by malo postačiť na príspevok na nových 20 600 vozidiel. Štát tento krát poskytne dotáciu 1 000 € (30 126 Sk) pod podmienkou, že predajca prispeje ďalšou tisíckou eur. Pre motoristov sa v podstate nič nemení, stále majú nárok na 2 000 € (60 252 Sk). Podmienka veku vozidla nad 10 rokov a obmedzenie ceny nového auta na 25 000 € (753 150 Sk) zostala zachovaná. Po úprave príslušného výnosu ministerstva hospodárstva by sa druhý balík mal otvoriť v pondelok 6. apríla.

Z prvého kola zostalo 671 vozidiel, ktoré spracovatelia odobrali na šrotovanie a majiteľom vydali len náhradný doklad, pretože elektronický systém eZAP bol už uzavretý. Vláda rozhodla, že majitelia týchto vozidiel dostanú peniaze podľa podmienok prvého balíka šrotovného. Podobne štát dofinancuje aj ďalších približne 2400 uchádzačov, ktorí buď zanechali na šrotoviskách svoje vozidlá alebo si ich odviezli domov, ale v stredu a vo štvrtok sa zapísali do poradovníka.

Pravdepodobne však pôjde o poslednú šancu na výmenu starého auta za nové, pretože vláda tak splní svoju ambíciu: podporiť nákup zhruba 40 000 nových vozidiel. O konci šrotovného svedčia aj vyjadrenia premiéra Roberta Fica a ministra financií Jána Počiatka, že druhým balíkom sa tento program skončí. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka však vo výnose ešte nemienia urobiť úplnú bodku a nevylúčil tak, že po analýze oboch balíkov môže program pokračovať.

Podľa nášho názoru by bola škoda inak úspešný projekt šrotovného zastaviť. Podľa analýzy ministerstva hospodárstva totiž šrotovné prinieslo rozpočtu takmer päť miliónov eur, ktoré by inak nemal šancu získať. Aj Ján Počiatek uznal, že ide o rozpočtovo neutrálne opatrenie a premiér zdôraznil, že vláda nemieni ekonomiku podporovať za každú cenu, ale zvolí len také opatrenia, ktoré neurobia dieru do rozpočtu. Argumentoval tým, že v časoch krízy je rozpočtová disciplína kľúčová. Preto nás prekvapilo, že jedným dychom hovoril o skončení šrotovného po druhom balíku. Myslíme si, že ak záujem Slovákov pretrvá a prínos šrotovného potvrdí aj druhá podrobnejšia analýza, malo by sa v ňom pokračovať. Ako to však nakoniec dopadne, ukáže až čas a vôľa našej vlády.

Text: Soňa Zverková

“;

Inzercia
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.