Advertisement

Advertisement
PORADŇA

Zahmlievajú sa vám na aute okná? Prinášame zopár rád, ako tomu predídete.

Zima so sebou pre motoristov prináša viacero nástrah. Okem voľby správnej zimnej pneumatiky by ste si mali dať pozor aj na zimnú údržbu, aby ste predišli napríklad zahmlievaniu okien.

Tento fenomén je pomerne nepríjemný a najmä nebezpečný.
Kedy sa vám okná v aute zarosia a ako tomu predchádzať?
Vydané  Text: 


Advertisement

Na Slovensko sa pomaly, ale isto dostáva zima a s ňou prichádza aj sychravé počasie. Mnohých motoristov zimné mesiace trápia aj kvôli zahmleným oknám v ich aute. Tento fenomén je do značnej miery spôsobený zvýšenou vlhkosťou v interiéri, no povedzme si pravdu. Tej sa častokrát skutočne nevyhneme. Napriek tomu, že predchádzať vlhkému vzduchu v aute je pomerne jednoduché, nedá sa to urobiť zo dňa na deň. Prinášame vám prehľad opatrení, ktoré môžu zahmlené okná v zime eliminovať.

Prečo sa okná zahmlievajú?

Celý problém zahmlievania okien závisí predovšetkým od okolitej teploty a relatívnej vlhkosti vzduchu ako v aute, tak aj mimo neho. Pri rosení okien z vnútornej strany je problém s tým, že v aute sa hromadí nadmerná vlhkosť. V momente spustenia kúrenia sa na inak studenom okne vytvorí vrstva vyzrážanej tekutiny, ktorú nie je ľahké odstrániť. Problém teda môže byť v tom, že v aute máte príliš vlhko. Ak chcete zahmlievaniu zamedziť, musíte si dávať pozor na zopár drobností.

Zamrznutá ručná brzda. Čo robiť? Po jednej z metód zaplače auto aj peňaženka

Môžete za to aj vy

V prvom rade je potreba brať do úvahy, že vlhkosť v aute vznikla pravdepodobne vašim pôsobením. Je to tým, že ste si do auta sadli počas dažďa v mokrom kabáte, mikine či v bunde a sedadlá okamžite nasali nadmernú vlhkosť z vášho oblečenia. Bohužiaľ častým zrážkam sa na jeseň, a v posledných rokoch aj v zime, pravdepodobne nevyhnete, no vždy je dobré, ak pred nasadnutím do auta zo seba mokrú bundu či kabát vyzlečiete a dáte do kufra.

Inzercia

Čisté auto pomáha

Druhým spôsobom, ako sa môže voda dostať do auta sú upchaté odtokové kanáliky. Pravdepodobne si asi nespomeniete kedy ste ich naposledy čistili. Niektoré z nich sa nachádzajú na povrchu karosérie a o tie sa väčšinou, často aj nevedome, staráte keď auto umývate. Avšak tie, ktoré sú ukryté v motorovom priestore či pod vekom kufra môžu byť často upchaté. To sa týka predovšetkým vodičov, ktorí svoje autá celoročne parkujú vonku a ideálne ešte aj pod stromami.

Používate hmlovky správne? Ako je to v zákone a prečo by ste sa nemali spoliehať na systémy v aute?

Napadané lístie a nečistoty sa usadia v kanálikoch, ktoré inak slúžia na odvádzanie vody a môžu spôsobiť šarapatu. Vlhkosť, ktorá sa v nich udržuje sa skôr či neskôr dostane do interiéru auta cez tesnenia alebo cez kúrenie. No a potom vzniká nepríjemné rosenie. Rada preto znie: Vždy sa postarajte o to, aby bolo vaše auto vyčistené nielen zvonka, ale aj na miestach, kde to vidno.

Inzercia

Zanedbané tesnenia

Keďže sme už vyššie spomenuli tesnenia, kedy ste naposledy urobili nejakú ich údržbu? Či už formou vyčistenia alebo naimpregnovania špeciálnymi prípravkami? Guma tvoriaca tesnenia, podobne, ako na pneumatikách, časom degraduje. V najhoršom prípade, čo môžeme vidieť predovšetkým na starší autách, tesnenia stvrdnú, popraskajú a potom už určite nespĺňajú svoj hlavný účel. Držať vodu mimo interiéru auta. Odporúčame vám preto aspoň raz za rok tesnenia na oknách a dverách poriadne vyčistiť a natrieť niektorým s dostupných prípravkov.

Interiér nemôže dýchať

Vodiči, ktorí si nechávajú auto pravidelne kontrolovať v autorizovanom servise s týmto problém pravdepodobne nemajú. Tí ostatní by ale mali vedieť, že aj kabínový či peľový filter je len spotrebný materiál, ktorý je treba meniť. Nakoľko materiál filtrov je vytvorený zo špeciálnej látky, podobnej respirátorom, časom dochádza k jeho degradácii. Následne už filtre prestanú pracovať tak, ako majú a môže sa v nich začať tvoriť pleseň. Tú sprevádza napríklad nepríjemný zápach. Odporúčanie by preto malo byť nasledovné. Filtre meňte aspoň raz za rok aj keď s autom príliš nejazdíte. Navyše dezinfekciou klimatizácie môžete vyriešiť viacero problémov naraz.

Klimatizácia pomáha

Keď už sme pri tej klimatizácii. Viete ste, že by ste mali klimatizáciu používať aj v zime? Auto ňou dokážete “vykúriť” a navyše sa vám vďaka nej podarí znížiť vlhkosť vzduchu v kabíne. Pomáha totiž k odvádzaniu nadmernej vlhkosti a tým eliminuje zahmlievanie okien. No a samozrejme, asi vám nemusíme pripomínať, že keď dlhodobo nepoužívate klimatizáciu, musíte si ju nechať skontrolovať a vyčistiť.

Aká je povinná výbava na roku 2024? Výstražný trojuholník by už čoskoro mohol nahradiť maják!

Uzavretá cirkulácia nepomáha

Vnútorný obeh je miláčikom mnohých vodičov. Pomocou neho sa niekedy podarí vychladiť alebo zohriať interiér auta rýchlejšie, čo je hlavnou výhodou najmä v zime. Avšak s tým sa spája celá rada problémov. Jednak ide o to, že vnútorným obehom síce auto vykúrite rýchlejšie, avšak vlhkosť z oblečenia, z dychu a z klimatizačnej sústavy budete neustále „točiť“ v aute. Okrem toho vám v kabíne bude neustále cirkulovať celá ponuka plesní a vírusov, ktorú so sebou nosíte alebo ich už máte v klimatizácii či na filtroch. No a napokon je určite podstatné dbať na to, aby ste aj v aute mali prísun čerstvého vzduchu. Dlhodobo zapnutým vnútorným obehom totiž riskujete hromadenie sa oxidu uhličitého a následnú únavu.

Zimné pneumatiky: Odkedy ich musíte mať a stačia v zahraničí celoročné? Pozreli sme sa na to, ako je to v okolitých krajinách
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.