SERVIS / ELEKTROMOBILY

5 tipov, ako predĺžiť dojazd vášho elektromobilu

Obavy pri kúpe elektrického auta sú spojené najmä s dlhými trasami. Batérie v najnovších modeloch však na jedno nabitie zvládnu až 500 km. Pri priemernej dĺžke jednej cesty autom, ktorá je 16 km, tak dokážu na jedno nabitie prejsť túto trasu niekoľkokrát za týždeň. S našimi tipmi sa vám navyše ešte podarí dojazd o niečo viac predĺžiť.

Vydané Text: 

1. Jazdite pomalšie

Samotná rýchla jazda nie je pre elektromobily žiadny problém. Vyhýbajte sa najmä prudkému pridávaniu rýchlosti. Čerpá totiž energiu z batérie oveľa rýchlejšie ako postupné zrýchľovanie alebo udržiavanie stabilného tempa. Rovnako sa vyvarujte náhlemu spomaľovaniu.

Nesnažte sa však za každú cenu zrýchľovať alebo spomaľovať. Zásada plynulej jazdy bez zbytočného zrýchľovania a prudkého brzdenia sa vzťahuje najmä na jazdu strmým terénom. Tam vás môže lákať zrýchľovanie do kopca a následné prudké brzdenie. Síce rekuperácia pracuje na plné obrátky a niečo z energie zachráni, no značne viac pri takýchto manévroch z nej spotrebujete.

2. Nabíjajte správne

Najpríťažlivejší spôsob dopĺňania „šťavy“’ do elektroauta je rýchlonabíjanie. To ponúka DC konektor, ktorý dokáže do niekoľkých minút nabiť novšie modely. Síce s ním ušetríte veľa času, radšej sa mu vyhnite a používajte ho len v núdzi. Vysoké napätie v nabíjacích staniciach s DC konektormi ničí spoje v batérii, a tým znižuje jej životnosť.

Inzercia

Ak chcete udržiavať batériu dlhodobo v dobrej kondícii, nabíjajte auto s AC prípojkami. Hoci klasické konektory nabíjajú auto dlhšie, osem rokov štandardného používania by vám však malo ušetriť 10 % kapacity batérie. Pomalšie nabíjanie pri nových modeloch stále trvá len o niekoľko minút naviac.

Zdroj: pexels.com / Kindel Media

3. Žiadny Sibír ani Sahara

Extrémne horúčavy alebo chlad ovplyvňujú elektrické autá pre reguláciu teploty batérie. Systémy používané v týchto vozidlách udržiavajú batériu v optimálnej prevádzkovej teplote a tým ju vybíjajú. V lete ušetrite energiu tým, že sa budete vyhýbať parkovaniu na slnečných parkovacích miestach. Pár minút na tomto mieste vám auto nevybije, celodenné vyhrievanie na slnku by ste však na dojazde jednoznačne pocítili. V zime stačí optimalizovať používanie vyhrievania.

Inzercia


Advertisement

Pri teplom počasí a nedostatku parkovacích miest je najlepším riešením nechať auto v nabíjacej stanici. Vaše auto si cez ňu dokáže regulovať teplotu batérie.

4. Sledujte percentá

To, že baterku svojho auta nenecháte vybiť na nulu, by malo byť zrejmé – nechcete predsa zostať stáť na polceste do cieľa. Nečakaná zastávka na okraji cesty však nie je jediný dôvod, prečo si dávať na percentáž pozor. Takéto vybíjanie, ako pri všetkej elektronike, výrazne škodí kapacite batérie. Typy batérií, ktoré sú používané v elektrických vozidlách totiž najlepšie fungujú v rozpätí 20 až 80 percent. Každé nabitie nad 80 % totiž uberá batérii z celkovej kapacity. Tieto malé úpadky výkonu po čase ovplyvnia dojazd auta.

Inzercia

Nabíjanie elektrických vozidiel doplna je pri starších modeloch vážny problém. Výrobcovia novších modelov si s tým šikovne poradili. Elektromobily si samy regulujú rýchlosť nabíjania. Čiže ak sa blíži k plnej kapacite, auto jednoducho spomalí nabíjanie.

5. Dajte batérii pauzu

Každý potrebuje občas oddych, to isté platí aj pre batérie v elektrických autách. Ak ste práve zastavili po dlhšej trase a hneď svoje vozidlo nabíjate, robíte chybu. Aj v tomto prípade sa batéria poškodzuje následkom vyššej teploty, ktorú by ste mali pred nabíjaním nechať aspoň trochu klesnúť.

Doprajte mu pauzu aj od zbytočného pripojenia na zdroj. Ak energia ešte neklesla na 20 %, ušetríte nielen peniaze, ale aj životnosť batérie. Elektroautá nemajú aj pri takejto percentáži problém s bežnou prevádzkou. Ak sa však chystáte na dlhšiu trasu, nabíjanie radšej neodkladajte.

Inzercia
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.