SERVIS ELEKTROMOBILOV

Reuters: Poškriabaná batéria? Poisťovňa bude možno musieť vyhodiť celé auto, lebo automobilka opravy nedovoľuje

Priskorý odpis elektromobilu je rastúcim problémom nielen pre majiteľov a poisťovne. Ak vyhodíte elektromobil v počiatočnom štádiu prevádzky, stratili ste takmer všetky výhody, pokiaľ ide o emisie CO2.

Pokiaľ Tesla a iní výrobcovia áut nevyrobia ľahšie opraviteľné batérie, budú ceny poistného ďalej rásť.
Napríklad Renault má opravy batérií ako súčasť svojej stratégie a takúto opravu nám ukázal.
Vydané Text: 

Servis elektromobilov, poškodená batéria a poistenie

V prípade mnohých elektrických vozidiel neexistuje spôsob, ako opraviť alebo posúdiť aj mierne poškodené batérie po nehodách, čo núti poisťovne odpisovať autá už po niekoľkých kilometroch, čo vedie k vyšším poistným a nižším ziskom z jazdy na elektrinu. A teraz sa tieto batérie v niektorých krajinách hromadia na vrakovisku, začína svoj príspevok agentúra Reuters.

Kupujeme elektrické autá z dôvodov trvalej udržateľnosti,“ povedal Matthew Avery, riaditeľ výskumu v spoločnosti Thatcham Research, ktorá sa zaoberá výskumom automobilového rizika. „Ale EV nie je veľmi udržateľné, ak musíte po menšej kolízii vyhodiť batériu.“

Akumulátory môžu stáť desiatky tisíc eur a predstavujú až 50 percent ceny elektrického vozidla, takže ich výmena je často neekonomická.

Inzercia

Oprava batérií Tesla sa má komplikovať

Zatiaľ čo niektorí výrobcovia automobilov ako Ford a General Motor uviedli, že uľahčili opravu batérií, Tesla zvolila opačnú stratégiu. Akumulátor Modelu Y vyrábaného v Texase je podľa odborníkov „batéria s nulovou opraviteľnosťou“.

Tesla využíva takzvané „štrukturálne batérie “– sú súčasťou karosérie automobilu. Toto jej umožnilo znížiť výrobné náklady, ale riskuje, že tieto náklady presunie späť k spotrebiteľom a poisťovateľom.

Automobilka Tesla na žiadosť agentúry Reuters o komentár nereagovala.

Inzercia

Tesla pritom nezmieňuje žiadne problémy s poisťovateľmi odpisujúcimi jej vozidlá. V januári však generálny riaditeľ Elon Musk povedal, že poistné od tretích poisťovacích spoločností „bolo v niektorých prípadoch neprimerane vysoké“. Nedostatočný prístup ku kritickým diagnostickým údajom bol však už v polovici marca jedným zo zmienených bodov v skupinovej žalobe podanej proti Tesle na americkom okresnom súde v Kalifornii.

Pokiaľ Tesla a iní výrobcovia áut nevyrobia ľahšie opraviteľné batérie a neposkytnú tretím stranám prístup k údajom o batériových článkoch, už aj tak vysoké poistné bude naďalej rásť, pretože predaje EV (elektromobilov) porastú a viac áut s nízkym počtom najazdených kilometrov sa po kolíziách sa vyradí do šrotu, uviedli poisťovne a odborníci z odvetvia.

 

Odpísané elektromobily s nízkym počtom najazdených kilometrov

Prehľad agentúry Reuters o takto odpísaných elektrických vozidlách v USA a Európe ukazuje veľkú časť vozidiel Tesla s nízkym počtom najazdených kilometrov, ale aj modely od značiek Nissan, Hyundai, Stellantis, BMW, Renault a ďalších.

Elektromobily tvoria len zlomok vozidiel na cestách, čo sťažuje získavanie údajov z celého odvetvia, ale trend odpisovania áut s nulovými emisiami s nízkym počtom najazdených kilometrov a malých škôd podľa agentúry rastie.

Počet prípadov sa bude zvyšovať, takže manipulácia s batériami je kľúčovým bodom,“ povedal Christoph Lauterwasser, výkonný riaditeľ Allianz Center for Technology, výskumného inštitútu vlastneného Allianz.

Inzercia

Lauterwasser poznamenal, že výroba batérií pre EV emituje oveľa viac CO2 ako modely na fosílne palivá, čo znamená, že EV musia prejsť tisíce kilometrov, kým tieto mimoriadne emisie kompenzujú.

Ak vyhodíte vozidlo v počiatočnom štádiu, stratili ste takmer všetky výhody, pokiaľ ide o emisie CO2,“ povedal.

Inzercia

Nie je to však celkom pravda. Napríklad BMW vyrába svoje elektrické vozidlá tak, že už pri odovzdávaní prvému majiteľovi sú tieto vozidlá uhlíkovo neutrálne, teda ich uhlíková stopa počas výroby bola vykompenzovaná.

Renault nám ukázal, ako opravuje batérie elektromobilov aj skvelý spôsob, ako uhasiť prípadný požiar batérie

Vyškolení pracovníci servisného strediska v poľskom meste Zabrze nám predviedli, ako vyzerá taká oprava batérie z elektromobilu.

Väčšina výrobcov automobilov uviedla, že ich batérie sú opraviteľné, hoci len málo z nich je ochotných zdieľať prístup k údajom o batérii. Poisťovne, lízingové spoločnosti a autoservisy už bojujú s výrobcami áut v EÚ o prístup k lukratívnym údajom o prepojených autách. Lauterwasser povedal, že prístup k údajom o batérii EV je súčasťou tohto boja.

Allianz videl poškriabané batérie, kde sú články vo vnútri pravdepodobne nepoškodené, ale bez diagnostických údajov musí tieto vozidlá odpísať.

Ford a GM ponúkajú svoje novšie, opraviteľnejšie balenia. Ale nové veľké články 4680 v Modeli Y vyrobené v závode Tesla v Austine v Texase sú zlepené do balenia, ktoré tvorí súčasť konštrukcie auta a nedá sa ľahko odstrániť alebo vymeniť, uviedli odborníci.

Niektoré automobilky už dnes vedia opravovať batérie poškodené pri nehode: na fotografii oprava batérie elektromobilu Renault. Otváranie krytu, pod ktorým sú moduly akumulátora. Jednotlivé články sa v tomto prípade neotvárajú ani sa s nimi nemanipuluje.

Priamo na šrotovisko

Sandy Munro, šéf spoločnosti Munro & Associates so sídlom v Michigane, ktorá šrotuje vozidlá a radí výrobcom automobilov, ako ich vylepšiť, uviedol, že batéria Model Y má „nulovú opraviteľnosť“.

„Štrukturálna batéria Tesla ide priamo do šrotu,“ povedal Munro.

Problémy s batériou EV tiež odhaľujú dieru v zelenej „obehovej ekonomike“, ktorú propagujú automobilky a Európska únia.

Poškodenie batérie EV tvorí len niekoľko percent poistných udalostí Allianz na poistenie motorových vozidiel, ale 8 % nákladov na škody v Nemecku, povedal Lauterwasser. Nemeckí poisťovatelia zhromažďujú údaje o škodách na vozidlách a každoročne upravujú sadzby poistného. Poistenie väčšiny elektromobilov už stojí viac ako tradičné autá. Podľa online maklérskej spoločnosti Policygenius je priemerná mesačná platba za poistenie elektromobilov v USA v roku 2023 206 USD, čo je o 27 % viac ako v prípade modelu so spaľovacím motorom.

 

Zdroje: Reuters: Insight: Scratched EV battery? Your insurer may have to junk the whole car
Pokračujte na ďalší príspevok »MOTORISTICKÝ ŠPORT

Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023
 • MOTOCYKLE

  Zero FX: Elektrický motocykel do každého terénu

 • Záber elektrických motocyklov sa stále rozširuje. Od malých skútrov až po veľké cestné stroje na cestovanie. Niekde medzi tým sú aj terénne motocykle, ktoré sa neboja vyraziť na cesty. Medzi ne patrí aj Zero FX.

   Vysoké zdvihy, vysoká svetlá výška, kolesá pripravené do terénu. Zero FX jazdí na elektrinu, čiže úplne potichu.