Čo s použitými batériami z elektromobilov a hybridov? Toyota pre ne našla skvelé využitie!

Použité batérie z elektromobilov a hybridov môžu predstavovať v budúcnosti problém.

Toyota preto prišla s logickým riešením.
Batérie z áut chce využiť ako úložisko elektrickej energie.
Vydané Text: 

Elektromobilita so sebou prináša viacero výziev. Jednak ide o samotné nabíjacie výkony a čas strávený na nabíjacom stojane, no na druhú stranu treba brať do úvahy aj ekologický dopad recyklácie alebo prípadnej likvidácie batérií po skončení ich životnosti. Jednou z možností je takéto batérie rozložiť na jednotlivé chemické prvky a tie následne využiť na výrobu nových akumulátorov. Tento proces je však pomerne náročný a hlavne drahý. Druhú možnosť využitia starých batérií pred nedávnom prezentovala japonská Toyota.

Toyota vie, čo s použitými batériami

Automobilka Toyota na tomto projekte spolupracuje so spoločnosťou Tokyo Electric Power Company Holdings, Inc. (TEPCO HD). Spoločne vyvinuli systém stacionárnych akumulátorov kombinujúcu prevádzkovú technológiu od TEPCO HD s použitými batériami z vozidiel Toyota. Nakoľko sa aktuálne nachádzame ešte len na začiatku rozvoja elektromobility, do budúcna musíme počítať so zvýšeným odberom elektrickej energie a tým pádom aj väčším množstvom batérií, ktoré budú skôr či neskôr opotrebované. A práve ďalšie využitie starých akumulátorov napríklad ako úložiska elektrickej energie by mohlo byť tou správnou cestou.

Zdroj: Toyota

Inzercia

Aktuálne sa podobné riešenia začínajú objavovať vo viacerých krajinách sveta, no Toyota spoločne s TEPCO HD chce byť v danej oblasti priekopníkom. Celková úložná kapacita systému použitých batérií má predstavovať až 3 MWh, pričom maximálny možný výkon systému je 1 MW. Dôležitou správou je, že systém úložiska elektrickej energie má pracovať s energiou z obnoviteľných zdrojov. Batérie v ňom využité pochádzajú z hybridných a elektrických vozidiel, ktoré boli poprepájané s riadiacou jednotkou od spoločnosti TEPCO HD. Samotný systém bol pritom navrhnutý podľa najprísnejších bezpečnostných štandardov.

Prvá inštalácia

Dobrou správou navyše je, že Toyota nenecháva tento nápad bez povšimnutia. Už v priebehu tohto roka dôjde k jeho prvej inštalácii na farme pre výrobu elektrickej energie pomocou veterných turbín – Eurus Tashirotai Wind Farm. Okrem uskladňovania energie, bude systém od Toyota a TEPCO HD slúžiť aj na vyrovnávanie výpadkov v sieti a pokrývanie rozdielov medzi hodinami s najvyšším a najnižším dopytom. Ďalej chcú spoločnosti takto vybudovať stabilný systém zásobovania elektrickou energiou.

Batéria namiesto strešného boxu? Ford prišiel so zaujímavým riešením na predĺženie dojazdu elektromobilov

Inzercia


Advertisement
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.