Na ktorú nápravu dať menej zjazdené pneumatiky?

Obdobie prezúvania na letné pneumatiky stále trvá.

Pomerne jednoduchý úkon však môže narobiť problémy, pokiaľ svoje auto neprezujete správne.
Vydané Text: 

Mnoho ľudí sa pri prezúvaní auta ani nezamyslí nad tým, ktorú pneumatiku kam dajú. Jednoducho ich majú označené už z minulého roku a “nahodia” ich presne na to isté miesto. Tento postup nemusí byť vždy zlým, no je potreba sa radšej presvedčiť kam dávate menej zjazdený pár pneumatík.

Má to totiž výrazný vplyv na správanie auta na ceste a na celkovú bezpečnosť jazdy.

Pravidlo lepšie vpredu, horšie vzadu nemusí vždy platiť

Vo všeobecnosti platia tri názory. Prvým z nich je, že by ste mali umiestniť lepší pár pneumatík na prednú nápravu. Drvivé percento áut, predaných na našom trhu totiž tvoria predokolky. Tým pádom sa ľudia ani len nezamýšľajú nad tým, kam dajú lepšie pneumatiky. Vždy totiž zvíťazí predná náprava. Odôvodňujú to tým, že predsa predok prenáša na cestu väčšinu výkonu a je zodpovedný za zastavovanie auta. Takže je teda samozrejmé, že lepšie pneumatiky idú na predok. Je to však veľká chyba. Takto umiestnené pneumatiky totiž môžu prekvapiť aj skúseného vodiča.

Inzercia

Lepšie na hnanú nápravu je už múdrejšie rozhodnutie, no nie vždy

Druhým názorom je, že lepší pár pneumatík má ísť na hnanú nápravu. Tu sa už dostávame k vyriešeniu celej záhady. Ono je to totiž pravda možno na 50%. U nás ale na omnoho menej. Ako sme už vyššie uviedli, predná náprava je na Slovensku v drvivej väčšine prípadov tá hnaná a zadná sa len vlečie za autom. Ak však máte auto s pohonom zadných kolies, problém máte vyriešený. Pneumatiky totiž dávate správne na hnanú nápravu, avšak vo vašom prípade je to tá zadná.

Tak ako to je?

Ak ste sa dočítali až sem, určite už viete odpoveď na otázku z nadpisu. Správne by totiž lepšie a menej zjazdené pneumatiky mali byť na zadnej náprave. Teraz si mnoho z vás isto povie, že prečo to tak je? Tak sa poďme na to pozrieť trošku hlbšie.

V prvom rade treba povedať, že aj keď zadná náprava môže byť len klasická bez pohonu, jej význam na správanie auta je obrovský. Práve zadná náprava totiž zabezpečuje stabilitu auta na vozovke. Môžeme si to povedať na príklade. Autá, ktoré sú určené na driftovanie, väčšinou na zadnú nápravu dostávajú špeciálne pneumatiky, ktoré im zabezpečia jednoduchšie šmýkanie sa smerom, akým chce vodič.

Inzercia


Advertisement

V bežnej premávke však nechcete, aby vás predbehla zadná náprava. Práve z toho dôvodu by sa mali lepšie pneumatiky používať vzadu. Zapríčinia totiž lepšie držanie na mokrej vozovke a zabránia tomu, aby ste sa dostali do pretáčavého šmyku. Takýto druh šmyku je extrémne nepríjemný a bez väčších skúseností vás môže vyhodiť z cesty.

Netreba to preháňať

Na druhú stranu však netreba na prednú nápravu celkom zabúdať. Určite sa musíte riadiť pravidlom, že pneumatiky by nemali byť viditeľne poškodené alebo príliš zjazdené. Aj keď je predná náprava tou, ktorá auto ženie vpred a pri brzdení je na jej pneumatiky vyvíjaný omnoho väčší tlak, nevadí, ak sú tieto pneumatiky viac zjazdené.

Inzercia

Veľakrát sa totiž stáva, že s autom jazdíte bez naplneného kufra. Tým pádom máte zadok podstatne ľahší, ako predok. Ak by ste zničené pneumatiky dali na ľahký zadok a menej zjazdené pneumatiky na predok, mohlo by sa stať, že by zadná časť auta stratila priľnavosť a vás by nepríjemne prekvapila tým, že by vás v zákrute predbehla.

 

Aktualizácia príspevku z 26. marca 2022

Inzercia
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.