Technické údaje BMW 640i xDrive GT (2018)


Pred niekoľkými dňami priniesol magazín Tech Insider krátke video, ktoré by sa pokojne mohlo stať súčasťou vzdelávania v autoškolách. Situácií, kedy sa automobil dostane do vody, nie je tak málo, aby sa táto téma obchádzala a zanedbávala. V necelých dvoch minútach tvorcovia vysvetľujú niekoľko kľúčových krokov, ako by mal konať človek sediaci v topiacom sa aute.

![XqqFiOYKmRo](http://img.youtube.com/vi/XqqFiOYKmRo/0.jpg)

Netreba konať okamžite a prchko, skôr **rozvážne** a premyslene. Vedieť vystihnúť správny moment opustenia vozidla je pritom kľúčové, pretože nesprávne načasovanie úniku môže celú situáciu ešte viac skomplikovať.

Inzercia

V prvom rade by ste mali okamžite po páde vozidla do vody **odistiť bezpečnostné pásy**. Ak stíhate, pomôžte aj ostatným pasažierom v aute. **Automobil sa neponorí hneď**, celý proces potápania trvá niekedy aj celé minúty, v horšom prípade sekundy.

Neotvárajte celé dvere, nemá to zmysel. Voda na nich tlačí takým tlakom, že otvoriť ich môže byť extrémne náročné, navyše sa vám cez otvorenú štrbinu do interiéru prúdom nalejú stovky litrov vody a auto sa bude potápať rýchlejšie.

Namiesto otvárania dverí radšej **rýchlo otvorte okno** – čím skôr, tým lepšie, pretože o niekoľko sekúnd sa už môže poškodiť elektronika a sťahovanie nebude fungovať. Ak sťahovanie okna nefunguje, budete musieť **pätou nohy kopnúť do bočného skla a rozbiť ho**, najlepšie ho jeho horného okraja. Rukou okno takmer určite nerozbijete a rozhodne sa nesnažte vykopnúť čelné sklo, to je stavané odolávať oveľa silnejším nárazom, než aký viete vyvinúť vlastnou nohou či rukou.

Inzercia


Advertisement

Ak neviete kopať tak silno, odporúča sa na rozbitie okna použiť kovovú časť v hlavovej opierke na sedadle, prípadne čokoľvek kovové, čo nájdete v interiéri.

**Keď už bolo okno otvorené, je najlepšie rovno z neho vyliezť do vody.** Keď sa cez neho začne liať voda do interiéru, už to bude komplikovanejšie. Aj v takejto situácii sa však dá všetko zachrániť, stačí počkať, kým najväčší prúd vody ustane, dobre sa nadýchnuť a potom vyplávať von z auta smerom k hladine a potom na breh.

Inzercia

Ak je už pod vodou celé auto a voda je aj v interiéri, môžete sa pokúsiť otvoriť dvere – keď je už interiér zaliaty, tlak vody nie je tak silný. Je to však iba núdzový postup, pretože nie je isté, že sa vám tieto dvere podarí otvoriť.

**Hlavne sa nezaoberajte zbytočnosťami**, napríklad hľadaním mobilu alebo peňaženky. Pozornosť nemusíte venovať ani motoru, ten sa vypne aj sám – a aj keby nie, vytopenému autu je to už aj tak jedno.

ZnačkaBMW
Model640i
TypxDrive GT
Rok výroby/modelový ročník2018
Dĺžka5 091 mm
Šírka1 902 mm
Výška1 540 mm
Rázvor3 070 mm
Prevádzková hmotnosť1 910 kg
Užitočné zaťaženie605 kg
Objem batožinového priestoru (min.)610 dm3
Objem batožinového priestoru (max.)1800 dm3
Max. výkon250 kW (340 k) kW
Max. výkon pri5 500 ot./min
Max. krútiaci moment450 Nm
Max. krútiaci moment pri1 380 ot./min
Max. rýchlosť250 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h5,3 s
Palivobenzín
Objem valcov2 998 cm3
Usporiadanie valcov50
Počet valcov6
Poháňaná náprava4×4
Typ prevodovkyautomatická
Počet prevodových stupňov8
Kombinovaná spotreba7,7 l/100 km
Emisie CO2177 g/km
Cena102 218 €

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023